Sucha skóra może być praktycznie na każdej części ciała. Stanowi częsty problemem pielęgnacyjny. Najczęściej pojawia się na nogach, dłoniach, twarzy oraz skórze głowy. Wysuszeniu sprzyjają niesprzyjające czynniki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury czy wiatr. Nie pomaga też gorące i suche powietrze w pomieszczeniach, a chłodniejsze na zewnątrz.  Już tylko niewielki krok dzieli nas przed pojawieniem się nieestetycznych suchych skórek na twarzy.

Objawy suchej skóry

Skórę suchą definiujemy jedynie subiektywne. Nieprzyjemne wrażenie suchej skóry jest spowodowane dyskomfortem, napięciem naskórka, a przede wszystkim szorstkości. Objawom może ewentualnie towarzyszyć delikatne swędzenie oraz uczucie pieczenia. Lekarzowi jest o wiele łatwiej ocenić, czy skóra jest sucha podstawie obiektywnych kryteriów jak naskórkowe łuszczenie się, pęknięcia, czasami stany zapalne i utrata elastyczności. Skórę suchą wyróżnia także nieregularność powierzchni skóry. Ponadto jest szczególnie podatna na pojawianie się zmian egzematycznych. Zmiany te występują najczęściej na policzkach i ramionach u dzieci, których skóra jest sucha, w ramach atopowego zapalenia skóry.

Sucha skóra – przyczyny

Sucha skóra jest powodem dyskomfortu, a czasem też gorszego samopoczucia. Ponadto naskórek jest wyraźnie napięty, matowy i uwidaczniają się pod nim naczynia krwionośne. Z powodu zbyt małej ilości sebum sucha skóra znacznie szybciej się starzeje i wcześniej pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne. Wszystko to dzieje się z wielu nachodzących na siebie problemów. Przede wszystkim na suchą skórę ma wpływ gorące i suche powietrze w pomieszczeniach, a chłodne powietrze na zewnątrz nie polepszają sytuacji.

Kolejny czynnik to stan zdrowia i długotrwałe przyjmowanie leków. Sucha skóra może być spowodowana mniejszym wydzielaniem się sebum, a także paleniem papierosów i nadużywaniem mydła i detergentów. Jak dochodzi do wysuszenia? W skrócie jest spowodowana nieodpowiednią ilością substancji tłuszczowych nawilżających skórę.
Otóż zdrowa skóra jest chroniona na powierzchni przez tzw. płaszcz hydrolipidowy, składający się w większości z wody i lipidów. Uszczelniony, chroni skórę przed zewnętrznymi zagrożeniami i zapobiega utracie wody. Gdy w wierzchniej warstwie naskórka nie ma zachowanej równowagi hydrolipidowej, nie pełni on już skutecznie swojej roli bariery i powoduje uczucie dyskomfortu.
Inne przyczyny suchości skóry obejmują te związane są z występowaniem schorzeń zapalnych skóry, m.in. atopowego zapalenia skóry, a także łuszczycy. Poza tym sucha skóra może być objawem niedoborów pokarmowych. Jakie witaminy i składniki mineralne odpowiadają za utrzymanie skóry w dobrej kondycji? Są to przede wszystkim witaminy A, E, D oraz witaminę C i witaminy z grupy B. Spośród składników mineralnych na uwagę w tym kontekście zasługuje cynk. Jego niedobory skutkują suchością skóry i jej łuszczeniem.

Jak nawilżyć suchą skórę?

Skóra, która ma skłonność do przesuszania się i podrażnień, wymaga wyjątkowej pielęgnacji przez cały rok. Skóra sucha i wrażliwa wymaga delikatnej pielęgnacji i oczyszczania, ponieważ nie tylko brakuje jej wody, ale także odpowiedniego natłuszczenia w postaci sebum. Dlatego powinno się ją oczyszczać nie więcej niż dwa razy dziennie, za pomocą płynów micelarnych. Zdecydowanie należy unikać mydła i kosmetyków ze składnikami antybakteryjnymi, które usuwają naturalną barierę ochronną skóry.

Skórę twarzy powinno się osuszać delikatnie, bez pocierania, bo choć może dawać ono uczucie chwilowej ulgi, gdy przesuszona skóra swędzi, to prowadzi jednak do podrażnień.
Cera sucha to skóra, która wytwarza za mało sebum. Przed nałożeniem kosmetyków na suchą twarz warto na początku złuścić naskórek. Kremy powinny natłuszczać, regenerować i odżywiać skórę – to zadanie najlepiej spełnią bogate kremy odżywcze, półtłuste albo tłuste, zawierające ceramidy, oleje roślinne, mocznik lub emolienty. Z racji swojej tłustej konsystencji warto je stosować na noc.
Przy pielęgnacji skóry suchej niezbędne jest złuszczanie martwego naskórka. Peeling, najlepiej enzymatyczny sprawi, że krem nawilżający będzie mógł skuteczniej zadziałać i silniej nawilży skórę. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością. W pielęgnacji ciała idealnie sprawdzi się mleczko, które ułatwia odbudowę bariery skórnej i zatrzymuje wodę w naskórku. Zaleca się jego codzienne stosowanie, niezależnie od stopnia suchości skóry. W przypadku bardzo suchego naskórka warto wybrać mleczko odżywcze, wzbogacone kwasami. Pielęgnacja suchej skóry wymaga systematycznych działań. Ważne jest nie tylko jej oczyszczanie, ale także nakładanie intensywnie nawilżających kremów i balsamów na dzień i na noc.

Dieta dla suchej skóry

Warto urozmaicić dietę unikając produktów wysoko przetworzonych. Dieta przy suchej skórze opiera się na zasadach zbalansowanego odżywiania. Przede wszystkim w swoich posiłkach warto uwzględnić świeże warzywa, owoce, tłuszcze roślinne, a także ryby, siemię lniane oraz nasiona zbóż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here