AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to tzw. choroba cywilizacyjna. Objawia się swędzącymi, ostrymi wysypkami, które uprzykrzają nam życie. Chorują na nią zarówno dorośli jak i dzieci. Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, ale jest też spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Nasza skóra coraz mocniej reaguje na zanieczyszczenia środowiska, chemikalia zawarte w proszkach do prania, kosmetyki ze sztucznym składem, a także ubrania. Nie bez znaczenia pozostaje tu również klimat, tempo, w którym żyjemy – pośpiech i stres, z którymi się musimy borykać. Warto więc pomóc je i wesprzeć odpowiednim podejściem. Ważna jest zatem znajomość kilku podstawowych zasad pielęgnacji skóry z atopią.

Atopowe zapalenie skóry- jak się objawia?

Atopowe zapalenie skóry należy do chorób przewlekłych i zapalnych o charakterze nawrotowym. Zmiany skórne lokalizują się w określonych miejscach, najczęściej na twarzy, szyi i dłoniach. W fazie aktywnej cera jest mocno zaczerwieniona, intensywnie się łuszczy i posiada nierównomierną powierzchnię. Zdarza się też miejscowa opuchlizna, a nawet lekkie krwawienie z uszkodzonych fragmentów skóry. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem jest silne swędzenie, prowadzące do drapania zmian skórnych, które zaburza czynność bariery skóry i powoduje utrzymanie się na niej stanu zapalnego. W fazie nieaktywnej cera atopowa jest sucha, szorstka i skłonna do podrażnień, a na jej powierzchni mogą występować małe i zagojone pęknięcia. Ze względu na zwiększoną utratę wody przez naskórek, bariera ochronna skóry jest zaburzona. Sprawia to, że skóra staje się bardzo sucha.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii. Cechuje ją zaczerwienienie, suchość i pękanie oraz silne swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry jest podstawą leczenia, zarówno w fazie zaostrzenia zmian skórnych, jak i braku objawów. Przede wszystkim, należy stosować wyłącznie produkty przeznaczone do skóry atopowej, które mają działanie przeciwzapalne. Kosmetyki muszą być pozbawione SLS, parabenów, środków barwiących, zapachowych. W składzie musza być wyeliminowane substancje powodujące stan zapalny. Kosmetyki z przeznaczeniem dla skóry atopowej mają przede wszystkim nawilżac i natłuszczac skórę, tym samym łagodząc uczucie swedzenia. Smarowanie odpowiednimi balsamami, kremami czy mleczkami trzeba powtarzać kilka razy na dobę. Dzięki regularnemu stosowaniu maści lub kremów nawilżająco-natłuszczających można zapobiec nawrotom choroby, ograniczyć podawanie leków przeciwzapalnych, a także zmniejszyć świąd skóry.

Dermokosmetyki przyjazne skórze atopowej

Dermokosmetyki do skóry atopowej mogą zawierać wody termalne, bogate w niezbędne dla skóry minerały, m.in. wapń, żelazo, mangan. Zawierają one substancje filmotwórcze tj. parafinę, olej sojowy, wyciągi z pszenicy, a także substancje odbudowujące lipidy naskórka, do których należą ceramidy, cholesterol, gliceryna, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). NNKT w skórze, przyspieszają regenerację naskórka oraz ułatwiają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Natomiast masło shea, oleje mineralne i witamina E, dodatkowo zapewnią ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i utrzymają odpowiednie nawilżenie warstwy rogowej naskórka.

Należy pamiętać, że preparaty nawilżające i natłuszczające (emolienty) powinny być stale stosowane, co najmniej 2, do 5 razy na dobę. Można również stosować kąpiele osłaniające, z dodatkiem emolientów czy kąpiel krochmalową. Pod żadnym pozorem nie można stsowac zwykłego mydła, trzeba zastąpić je odpowiednim preparatem do mycia skóry atopowej. Woda powinna być ciepła (do 36 stopni) nie gorąca, a kąpiel trwać do 10 min. W przypadku prysznica Następnie, bez pocierania, osusza się skórę miękkim niepodrażniającym ręcznikiem i stosuje się preparaty pielęgnacyjne, nawet na lekko wilgotną jeszcze skórę. 

Jakie środki pielęgnacyjne warto jeszcze zastosować?

Przy skórze atopowej niekorzystne jest zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie. Aby tego uniknąć, najlepiej jest ubierać się „na cebulkę”, czyli zakładać kilka warstw ubrań, które można w razie potrzeby zdejmować. Najlepsze są ubrania bawełniane i niekumulujące ciepła. Niewskazane są natomiast wełniane swetry, szaliki, czapki czy skarpety, które podrażniają skórę i nasilają swędzenie.

Ponieważ atopia to szczególny rodzaj alergii, w mieszkaniu osoby ze skórą atopową powinno być jak najmniej roztoczy kurzu. Dlatego zalecane jest regularne wietrzenie, najlepiej raz lub dwa razy dziennie po 20 minut. Temperatura w mieszkaniu, a zwłaszcza w sypialni, nie powinna przekraczać 18‒20 stopni C. Konieczne jest oczywiście regularne sprzątanie (wyłącznie na mokro, ścieranie kurzy na sucho jest odradzane) i częsta zmiana pościeli. Niewskazane jest używanie nawilżaczy powietrza, przydatny może się natomiast okazać jonizator.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here