Zatkane uszy niezależnie od przyczyny powodują pogorszenie słuchu, szumy uszne, czasem dolegliwości bólowe. Gdy zatkanie utrzymuje się przez dłuższy czas, możemy czuć się niekomfortowo. Sprawdź, kiedy i dlaczego zatykają się uszy, jakie objawy towarzyszące schorzeniu należy uznać za niepokojące.

Zatkane uszy – przyczyny mechaniczne

Zatkane uszy stanowią przyczynę znacznego dyskomfortu. Powodują niedosłuch, szumy uszne, czasem także ból ucha. Powody uczucia zatkanych uszu są bardzo różne. Mogą być związane z woskowiną czy ciałem obcym w uchu, mogą wiązać się z infekcją górnych dróg oddechowych, świadczyć o poważnych chorobach lub być wyrazem nagłej głuchoty któregoś ucha. Najczęściej przyczyny zatkanych uszu są prozaiczne. Do przyczyn mechanicznych blokujących przewody słuchowe zaliczamy do nich obecność ciała obcego w uchu. Może być nim watka, która zostaje w uchu po jego czyszczeniu, kolczyk, w przypadku dzieci – może być to zabawka. Fragment odłamków, a nawet owady nie są rzadkimi przypadkami. W każdym z tych wypadków najlepiej udać się do laryngologa. Samodzielne wyciąganie kawałków przedmiotów z ucha często prowadzi do przesuwania głębiej w kierunku błony bębenkowej, a nawet spowodowania uszkodzenie błony bębenkowej.

Zatkane uszy – zmiany ciśnienia w uchu

Najczęstszym powodem zakania uszu są także zmiany ciśnienia Nagłe zmiany zdarzają się np. podczas lotu samolotem czy jazdy windą. Do ucha wtłaczana jest wówczas duża ilość powietrza. Uczucie takie jest naturalne i powinno ustępować po kilku minutach, łatwo możemy sobie z nim poradzić, przełykając ślinę lub żując gumę, Czasami na zatkane ucho pomaga też ziewanie. Zdarza się, że zatkane uszy utrzymują się dłużej, jednak w takim wypadku może to świadczyć o stanie zapalnym błony bębenkowej lub jej uszkodzeniu.

Zatkane uszy a infekcja dróg oddechowych

Na pewno każdy z nas spotkał się z zatkanymi uszmai podczas infekcji drog oddechowy, a konkretnie podczas przeziębienia. Nasz organizm to system naczyń połączonych -zatkane uszy przy katarze mają związek z opuchlizną błony śluzowej nosa, która zamyka ujście trąbki słuchowej, powodując jej niedrożność. W uchu gromadzi się wówczas płyn lub gęsta wydzielina, co daje uczucie przepełnienia i zatkania ucha. Zaburza to naturalne wyrównywanie ciśnienia w uszach. Przy zatkanych uszach od kataru bardzo ważne jest udrożnienie nosa, tak, by można było swobodnie oddychać. Po przebytej infekcji warto doczekać kilka dni, ten nieprzyjemny obajw powinien zniknąć samoistnie.

Zatkane ucho – zalegająca woskowina

Woskowina występuje u każdego człowieka, jest wydzieliną gruczołów potowych i łojowych przewodów słuchowych wraz z fragmentami złuszczonego nabłonka. Jej ilość i konsystencja są kwestią indywidualną. Jeżeli w przewodach słuchowych zgromadzi się znaczna ilość woskowiny, często spotykamy się z objawami wrażenia zatkanych uszu oraz szumu usznego. Początkowo niedosłuch występuje jedynie okresowo i w pewnych sytuacjach. Uszy często zatykają się po basenie, albo po kąpieli, ma to związek z tym, iż woskowina zostaje przez wodę rozpulchniona i jej objętość się zwiększa-  wtedy też wymagają oczyszczenia. Można to zrobić w domowym zaciszu lub zasięgnąć pomocy w produktach aptecznych wybierając preparaty oczyszczające uszy z wydzieliny. W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się dostępne bez recepty krople na zatkane uszy. Jeśli się boimy lub po kilku dniach nie odczuwamy roznicy, warto udac się do laryngologa.

Zatkane ucho – czego nie należy robić?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w przypadku zatkanego ucha bardzo ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie stosować patyczków kosmetycznych do jego udrożnienia. Patyczkiem możemy ubić woskowinę w trudną do usunięcia grudkę, którą można usunąć całkowicie, co również nie jest dla nas korzystne. Woskowina stanowi ochronę przed infekcjami bakteryjnymi, grzybami oraz owadami, a całkowite jej usunięcie będzie skutkowało zwiększeniem produkcji i jeszcze bardziej zatkanymi uszami.

Służą one wyłącznie do oczyszczania zagłębień w małżowinie usznej lub ewentualnie nakładania kosmetyków. W wyniku takiego postępowania może dojść do przepchnięcia zalegającej woskowiny w głąb przewodu słuchowego, co nie tylko nasili nieprzyjemne objawy towarzyszące zatkaniu ucha, ale może doprowadzić także do uszkodzenia błony bębenkowej i niedosłuchu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here