Szumy uszne to przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Występujące co jakiś czas na dzwonienie, pisk, świst czy gwizd w uchu, które zdają się nie mieć żadnego powodu. Szumy uszne mogą występować na każdym etapie życia – od dzieciństwa do późnej starości. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najprawdopodobniej najczęstszą przyczyną powodującą szum w uchu jest długotrwały stres, ale może być też innym objawem chorobowym. Skąd się biorą szumy w uszach? Czy domowe sposoby leczenia wystarczą?

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne mogą występować na każdym etapie życia – od dzieciństwa do późnej starości. Występują bez względu na płeć — dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najprawdopodobniej najczęstszą przyczyną powodującą szum w uchu jest szeroko pojęty stres oraz inne choroby specyficzne dla narządu słuchu. /każda osoba odczuwająca szumy uszne opisuje to wrażenie inaczej. Określane są jako piski, bardzo wysokie dźwięki, ale też szum o niskich częstotliwościach, dzwonienie. Wspólną ich cechą jest uciążliwość dla chorego. Szumy mogą być odczuwalne w jednym uchu lub obustronnie, w głowie lub z tyłu głowy. Najczęściej występują szumy pojawiające się i znikające przy spadkach i skokach ciśnienia tętniczego. Mogą doskwierać też stale, wtedy mówimy o szumach przewlekłych. Tego typu objaw może pogorszyć jakość życia, budzić niepokój i wskazywać na wiele jednostek chorobowych. Najczęstszą przyczyną szumów usznych jest zaburzenie funkcji lub uszkodzenie ucha wewnętrznego. Podczas diagnozowania bardzo ważne jest określenie rodzaju szumu usznego, dzięki czemu możliwe jest poznanie przyczyny szumu w uszach.

Szumy uszne – przyczyny

Przyczyn szumów usznych jest wiele. Nie wszystkie dotyczą bezpośrednio ucha. Większość szumów usznych ma pochodzenie pozauszne. Szumy uszne mogą świadczyć o nadczynności tarczycy. Gdy we krwi krąży więcej hormonów tarczycowych, które pobudzają układ krwionośny do intensywnej pracy. To powoduje, że podnosi się ciśnienie i przyspiesza tętno. O problemach z tarczycą mogą świadczyć: spadek wagi, zbytnią nerwowość, bezsenność.

Dokuczliwy szum uszny może być też spowodowany długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków, ale też częste przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Szumy uszne mogą być też spowodowane szum w uszach lub tzw. dzwonienie pojawia się zwykle wieczorem, lub zaraz po położeniu się do łóżka. Nie towarzyszy temu ból ani zawroty głowy, ale nie można spokojnie zasnąć. Jeśli odkryjesz przyczynę silnego stresu, staraj się ją wyeliminować. Po powrocie z pracy lub załatwieniu domowych spraw warto się odprężyć. Spacer lub spotkanie z życzliwymi ludźmi będzie świetnym rozwiązaniem. Nie rozmawiaj bez przerwy o pracy i kłopotach. Naucz się relaksować, zrób cos dla siebie i wygospodaruj wolny czas dla siebie.
Szumy uszne mogą być spowodowane problemem dość częstym, czyli głośnym słuchaniem muzyki, np. przez słuchawki. Osoby stale przebywające w hałasie, słuchające głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki, często odczuwają dokuczliwy szum w uszach, gdy panuje cisza. Zwykle jest to skutek silnego podrażnienia nerwów słuchowych lub postępującego ich uszkodzenia.

Szumy uszne mogą być też objawem nadciśnienia. Wysokim ciśnieniu towarzyszy również ból umiejscowiony z tyłu głowy. Dolegliwości te nasilają się najczęściej po wysiłku fizycznym, zmniejsza się wydolność fizyczna. Nadciśnienie to niebezpieczna choroba, ponieważ działa podstępnie niszcząc organizm od środka.

Jak pozbyć się szumów usznych?

Domowe sposoby sprawdzą się tylko przy szumach usznych, które pojawiają się stosunkowo rzadko. Jeżeli szum w uszach utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Specjaliści wykonają odpowiednie badania diagnostyczne i zalecą wprowadzenie konkretnej terapii, uzależnionej od postawionej diagnozy. Szumy w uszach można spróbować leczyć ziołami – zaleca się przede wszystkim picie herbaty z ziela jemioły. Jednak i w tym przypadku należy zachować ostrożność – jemioła może powodować wymioty, kolki, a nawet drgawki. Przed zastosowaniem takiej z pewnością należy skonsultować się z lekarzem. Przede wszystkim należy postarać się wyciszyć szumów tak, by nie dezorganizowały życia. Można to uzyskać różnymi metodami. Jeśli szumy są spowodowane stresem, skuteczna mogą być sposoby relaksacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here