Wizyty u dentysty są dla większości z nas przykrą koniecznością. Wiele osób do tego stopnia boi się wizyty u stomatologa, że decyduje się na nie dopiero w ostateczności. Niestety unikanie dentysty możne mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia i dla naszego portfela. Czy bólu związanego z leczeniem stomatologicznym da się uniknąć? Czy można zdecydować się na znieczulenie ogólne?

Kiedy można zdecydować się na znieczulenie ogólne?

Choć obecnie większość stomatologów pracuje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, także leczenie nie jest tak bardzo bolesne, jak kilkanaście lat temu, niektórzy pacjenci przeżywają ogromny stres w związku z każdą wizytą. Jeżeli w gabinecie dentystycznym ogarnia nas paniczny strach, nad którym nie potrafimy zapanować, być może cierpimy na dentofobię. W tym wypadku podanie znieczulenia ogólnego jest jak najbardziej uzasadnione. Można zdecydować się na nie również w przypadku skomplikowanego leczenia, często stosuje się je podczas usuwania zębów, leczenia implantologicznego i chirurgicznego.

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowanie znieczulenia ogólnego niesie ze sobą pewne ryzyko. Choć narkoza jest obecnie dość bezpieczną formą znieczulenia, to zawsze trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych oraz powikłań.

Jakie są przeciwwskazania?

Nie każdy powinien decydować się na znieczulenie ogólne, lekarz podejmuje decyzję, czy nasz stan zdrowia pozwala na przeprowadzenie zabiegu pod narkozą. Do głównych przeciwwskazań można zaliczyć choroby serca, cukrzycę, choroby nerek, nadciśnienie, ciążę, choroby dróg oddechowych. Ważne jest to, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz ewentualnych alergiach na środki farmakologiczne.

Jak się przygotować?

Decydując się na znieczulenie ogólne, do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Po pierwsze 5-6 godzin przed zabiegiem nie należy przyjmować żadnych pokarmów stałych. Na 2 godziny przed planowanym zabiegiem zaleca się wypicie 100 ml wody w celu oczyszczenia żołądka z kwasów. Bezpośrednio po wybudzeniu z narkozy mogą pojawić się bóle głowy oraz mdłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here