Zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego kojarzą się raczej ze zwierzętami niż człowiekiem. Niestety, mało kto pogorszenie stanu zdrowia samopoczucia kojarzy z obecnością pasożytów. Najczęściej zrzucamy je na inne choroby. Są to najczęściej zaburzenia trawienia, problemy z układem oddechowym, a nawet problemy emocjonalne. Czy rzeczywiście każdy z nas powinien co jakiś czas się odrobaczać dla zdrowia? A może pewną ilość „robaków” ma każdy z nas?
Co wiadomo o pasożytach
|Pasożytami to organizmy, które do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują inne jednostki bytujące. Ludzi najczęściej atakują zwierzęce, czyli przebywających wewnątrz ciała człowieka. Zarazić się pasożytami można wszędzie: w domu, pracy, na urlopie, w środku dużego miasta i na łące. Bardzo często organizmy, żyjące się na organizmie trafiają do człowieka wraz z jedzeniem: niedokładnie umyte owoce i warzywa – jaja glisty, a solona surowa ryba i kawior ukrywać tasiemca. Zarażenie następuje też przez wodę, zarówno tę do picia, skażoną jajami pasożytów, jak i kąpieli – w naturalnych zbiornikach wodnych szczególnie lubują się płazińce. Brudne ręce – nie tylko własne, ale także sprzedawców, kucharzy czy urzędników – są doskonałym transportem dla jaj pasożytów. Nie jest się bezpiecznym nawet we własnym domu, otóż z kurzem przenoszą się jaja owsików. Jeśli osiądą one na pościeli, kanapie czy ręcznikach, przez pół roku zachowają żywotność, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców. Jednym słowem pasożyty są wszędzie! A największym problemem jest ich zwalczanie, wystarczy chwila nieuwagi i problem gotowy. Zarazić może się nawet osoba przestrzegająca rygoru higieny.
Objawy pasożytów w organizmie
Tak naprawdę objawy są zależne od tego, jaki pasożyt bytuje w naszym organizmie. Najczęściej zarażamy się tzw. owsica. Jej jedynym żywicielem jest człowiek, a do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową przez ręce skażone w wyniku kontaktu z chorą osobą, lub jej rzeczami. Możliwa jest również droga inhalacyjna. Po dostaniu się jaj owsików do układu pokarmowego, wędrują one do końcowego odcinka jelita grubego i tam rozpoczynają cykl rozwojowy. Gdy robaki osiągają dojrzałość, samice wyruszają do odbytnicy, by złożyć jaja Przebieg choroby bardzo często jest bezobjawowy. W przypadku wystąpienia objawów najczęściej chorzy skarżą się na świąd odbytu, zwłaszcza w nocy, co może prowadzić do bezsenności, a także na nadpobudliwość nerwową, zaburzenia wypróżniania, utratę łaknienia, bladość skóry albo podkrążone oczy.
Pasożyty w organizmie – objawy tasiemca
Kolejna popularnym tasiemcem, który atakuje ludzki organizm, jest tasiemiec. Do zakażenia dochodzi w wyniku zjedzenia np. surowego mięsa wieprzowego lub wołowego lub poprzez kontakt ze zwierzętami. Tasiemczyca, czyli choroba wywołana różnymi odmianami tasiemca, objawia się bólami głowy, uciążliwymi nudnościami i szybką utratą wagi. Choroba przez długi czas może mieć postać bezobjawową, co znacznie utrudnia diagnozę i skuteczne leczenie. Zarażenie poszczególnymi gatunkami tasiemca (nieuzbrojonym, uzbrojonym, bąblowcem) ma różne objawy i wymaga innego leczenia.
Pasożyty w organizmie – objawy lambii
Lamblia pasożytuje w dwunastnicy oraz w jelicie cienkim. Pasożyty te wydalane są wraz z kałem i przedostają się przez brudne ręce. Można się nimi zakazić zjadając nieumyte warzywa i owoce. Lambie bytują na komórkach nabłonkowych jelita powodując u człowieka bóle brzucha, biegunki, nadmierne gazy i wzdęcia, apatię zmęczenie i awersję do jedzenia. Czasem pacjent może reagować gorączką. O ich obecności mogą świadczyć obserwowane od dłuższego czasu zaburzenia apetytu – czy to jego zwiększenie, czy też zanik – może świadczyć to o rozprzestrzenianiu się pasożytów we wnętrzu Twojego ciała. Takim objawom towarzyszy też nagła zmiana masy ciała – utrata kilku kilogramów lub też przybieranie na wadze. Obecność pasożytów w jelitach może na przykład wywoływać przewlekły stres, drażliwość czy nawet lęki. Jeśli jesteś jedną z osób, które bez żadnego wyraźnego powodu odczuwa takie właśnie problemy emocjonalne, weź pod uwagę hipotezę o obecności pasożytów w Twoim organizmie. Mogą występować też kaszel, alergie, astma, problemy skórne, osłabienie, a nawet problemy z zajściem w ciążę.
Dieta na odrobaczanie
Zaczynamy oczywiście od podstaw, czyli od higieny – regularne mycie rąk, sprzątanie, dezynfekowanie podłóg (pasożyty możemy wnieść na butach) i dbanie o naszych pupili – to podstawa. Zwierzęta należy regularnie odrobaczać, niezależnie od tego, czy wychodzą na dwór, czy nie. Żeby zniechęcić pasożyty do bytowania w naszym organizmie, można zmienić dietę. Wyrzucając cukier, mleko i pszenicę, zmniejszymy komfort „wypoczynku” w naszych jelitach. Zdrowa dieta będzie sprzyjać regeneracji flory bakteryjnej jelit. Wśród zwolenników naturalnego stylu życia, pojawiają się porady dotyczące ziół, takich jak czarnuszka, piołun, goździki, bratek polny i goździki. Większość podanych specyfików wspiera układ pokarmowy. Oznacza to, że można po zastosowaniu zauważyć poprawę funkcjonowania organizmu i lepsze trawienie.