Wszy są plagą szkół i przedszkoli. To choroba kojarzona jest z biedą, jednak pojawia się wszędzie — nawet w renomowanych szkołach i przedszkolach. Wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko. Rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego równie szybko trzeba podjąć odpowiednie działania.

Jak można dostać wszawicy?

Aby skutecznie się jej pozbyć, trzeba mieć świadomość, że nie oznacza ona zaniedbania higieny. Najprostszą drogą zarażenia jest bezpośredni kontakt w trakcie zabawy. Zdarza się również przenoszenie wszy poprzez używanie jednego grzebienia, szczotki do włosów lub nakrycia głowy. Nie bez powodu największy odsetek zachorowań dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Wszy wprawdzie nie potrafią latać, mogą co najwyżej pełzać, jednak są w tym na tyle szybkie i skuteczne w przenoszeniu się na kolejne osoby, że mogą stanowić istną plagę.
Wszy najczęściej ze szkół, są przynoszone do domu, gdzie zarazić mogą się pozostali domownicy oraz inne osoby z otoczenia dziecka. Jak już wspomniano, wszy lubią duże skupiska ludzi, dlatego dzieci mogą je złapać również na koloniach czy obozach. Dorośli narażeni są na wszawicę zwłaszcza w czasie mieszkania w internacie czy akademiku albo w koszarach lub przebywając w domach opieki, albo noclegowniach.

Wszy na głowie – objawy

Po czym poznać, że we włosach naszego dziecka, lub naszych czają się wszy? Zaczyna się od uporczywego swędzenia skóry głowy, później pojawiają się zaczerwienienia, ranki, krostki. Ponadto objawem jest zaczerwienienie skóry głowy, zwłaszcza na linii włosów albo za uszami.
Drapaniem można doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego skóry. W przypadku zaniechania leczenia na tym etapie można doprowadzić do pojawienia się wydzielin ropy i płynu surowiczego, które zlepiają włosy.

Wszawica – jak leczyć?

Leczenie wszawicy wymaga dokładności i cierpliwości, inaczej niedoleczony problem powróci ze zdwojoną siłą. Najskuteczniejsze jest połączenie preparatu aptecznego z systematycznym wyczesywaniem martwych dorosłych osobników i gnid. Najlepiej sprawdzą się tu metalowe grzebienie z jak najdłuższymi i gęsto ułożonymi ząbkami. W aptece bez recepty dostaniemy szampony, płyny, spraye lub pianki zawierające następujące substancje. Niestety mogą one działać drażniąco lub powodować reakcję alergiczną u osób wrażliwych. Bardzo ważna jest aplikacja preparatu przeciw wszom, w odpowiedniej ilości oraz pozostawienie go na włosach przez określony czas. Zbyt krótka aplikacja może skutecznie osłabić działanie środka przeciw wszawicy. Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące powtarzania zabiegów. Często powtarzanym w leczeniu wszawicy błędem jest zaprzestanie dalszych aplikacji. Niestety w sytuacji takich zaniedbań mamy do czynienia z szybkimi nawrotami wszawicy.
Po drugie — wyczesywanie włosów. Zwykle samo zastosowanie środka przeciw wszawicy nie wystarczy, trzeba jeszcze systematycznie wyczesywać wszy i ich jaja bardzo gęstym grzebieniem. Trzeba dokładnie przejrzeć włosy pasmo po paśmie. Wszawica jest chorobą, która niestety dość szybko się rozprzestrzenia. Dlatego w przypadku jej wykrycia bardzo ważne jest, aby jednocześnie leczyć wszystkich chorych. Jeżeli u jednego z domowników wykryto wszy, trzeba koniecznie skontrolować wszystkich członków rodzinny.

Oprócz tego należy przeprowadzić generalne porządki i wyeliminować wszystkie możliwe nośniki bytujących pasożytów. Zabiegom oczyszczającym należy poddać również gumki i spinki do włosów, szczotki, grzebienie, ubrania oraz pościel, a nawet ukochane maskotki. Korzystnie działa pranie lub mycie w temperaturze co najmniej 60 stopni. Można również mniejsze przedmioty umieścić na dobę lub dwie we wnętrzu zamrażarki.

Co ciekawe, do walki z wszami można też włączyć prostownicę. Otóż dzieje się tak, dzięki wysokiej temperaturze, którą generuje urządzenie.

Jak chronić się przed szwami?

Wszawicy o wiele łatwiej zapobiegać niż ją leczyć. Odpowiednia profilaktyka jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę przed zarażeniem się wszami. Jej podstawą jest systematyczna kontrola włosów. Niezastąpione w walce z wszawicą są również nowoczesne produkty przeciw wszom, które zawierają specjalne, odstraszające wszy olejki eteryczne np. olejki z rozmarynu, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej czy lawendy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here