Witamina B12, zwana również ze względu na zawartość kobaltu, kobalaminą jest jedną z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Jej brak doprowadza do wyniszczenia organizmu i licznych problemów. Warto więc wiedzieć czym grozi jej niedobór i w jakich produktach ją znajdziemy.

Witamina B12 – co warto wiedzieć?

Witamina B12 to tak naprawdę grupa związków posiada ona największą strukturę spośród wszystkich witamin. Prawidłowe stężenie witaminy B12 jest bardzo istotne dla zdrowia każdego człowieka. Zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą powodować wiele problemów zdrowotnych, jednak najczęściej spotykamy się jej brakami.

Witamina B12 i funkcjonowanie układu nerwowego

Witamina B12 ma niezwykle wszechstronne działanie — jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu: zapobiega anemii, pobudza apetyt, bierze udział w syntezie białek, metabolizmie węglowodanów i tłuszczu. Przede wszystkim jednak odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania układów nerwowego: bierze udział w tworzeniu neuroprzekaźników, od których zależy, m.in. szybkość kojarzenia faktów, zdolność uczenia się i zapamiętywania oraz kontrola apetytu, dobry nastrój i regulowanie hormonów. Najważniejszym jej zadaniem jest udział w procesach wytwarzania krwinek czerwonych. To bardzo ważna funkcja w organizmie, bowiem od ich właściwego przebiegu zależy nasze życie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Innymi słowy, jej odpowiedni poziom w organizmie może zapobiec powstawaniu anemii. Bierze udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów. Witamina B12 ma pośredni wpływ na nasz nastrój, pozwala na utrzymanie równowagi psychicznej.

Witamina B12 i jej rola w organizmie

Odpowiednia ilość witaminy w organizmie człowieka wpływa na redukcję uczucia zmęczenia czy znużenia, jednocześnie utrzymując wysoką aktywność i sprawność mięśni. Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu organizmu i jego poprawnego funkcjonowania. Ponadto, odpowiada za przebieg procesu przemiany materii, poprzez jego wzmocnienie i pobudzenie. Nie każdy wie, ale witamina B12 wpływa także za wytwarzanie energii wewnątrz komórek. Witamina B12 jest też niezbędna do uzyskania aktywnej formy kwasu foliowego, odgrywającego szczególną rolę w przypadku kobiet w ciąży i planujących ciążę.

Niedobór witaminy B12

Najczęstszymi czynnikami niedoboru witaminy B12 jest niewłaściwy styl życia: częste spożywanie alkoholu, kawa i przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Do listy można dodać również antybiotyki. Na niedobór witaminy cierpią również osoby, które nadużywają w swojej diecie mięsa, co często prowadzi do zakwaszenia organizmu.

Anemia z niedoboru witaminy B12

Jednym z poważniejszych objawów niedoboru witaminy B12 jest anemia. Jednak istnieją również takie problemy, które nie są bezpośrednim sygnałem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, które na pierwszy rzut oka ciężko powiązać z witaminą B12. Należą do nich niewłaściwe działanie umysłowe, emocjonalne i układu nerwowego. Co więcej, jeśli od dłuższego czasu towarzyszy nam nieustanne zmęczenie, pogorszenie nastroju, otępienie i apatia, jest to zapewne sygnał, że może brakować nam tej konkretnej witaminy.

Osłabienie układu immunologicznego

Innymi sygnałami to częste infekcje, czyli osłabienie układu immunologicznego, a także zaburzenia hormonalne, niechęć do jedzenia, blada i przesuszona cera, nawracające (mimo leczenia) wypryski skórne oraz osłabione czucie w palcach. Brak wdrożenia suplementacji witaminy B12 może doprowadzić do utraty poczucia równowagi, w skrajnych przypadkach nieodwracalnego pogorszenia wzroku i całkowitej utraty czucia w dolnych kończynach ciała. Jednym z najbardziej charakterystycznych wskaźników niedoboru jest błyszczący i gładki język o intensywnej czerwonej barwie i pojawiających się na nim owrzodzeniach.

Dieta bogata w witaminę B12

Witamina B12 występuje w bardzo wielu produktach spożywczych, jednak je niedobór często zarzuca się weganom. Jest to tylko częściowa prawda, ponieważ muszą oni nieco bardziej regulować ilość posiłków, które zawierają te witaminę. Problem niedoboru witaminy B12 dotyka również osób, które często spożywają przetworzona żywność, co skutkuje zaburzonym przyswajaniem witaminy. Na niedobór tej witaminy mają także osoby w wieku wpływ wiek 50. Dlatego tak ważne jest spożywaniu zdrowych produktów o naturalnym pochodzeniu, w których znajdziemy niezbędne witaminy i minerały. Naturalne źródła witaminy B12 znajdują się w mięsie, a konkretnie podrobach jak wątróbka czy nerkach lub sercach. Jej właściwy poziom znajduje się również w śledziach, makrelach, sardynkach, a także drożdżach spożywczych. Jeśli na co dzień nie jemy tego typu żywności, dobrą alternatywą na przyswojenie witaminy B12 jest jej suplementacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here