Niedokrwistość, inaczej anemia, jest stanem, który dotyka osoby w niemalże każdym przedziale wiekowym jej cięższa postać nierzadko stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Leczenie anemii można wspomagać preparatami bez recepty. Typowym objawem anemii jest wrażenie ciągłego zmęczenia i osłabienia. Jak są jeszcze inne objawy i jak ją leczyć?
Co to jest anemia?
Anemia to stan, w którym mamy do czynienia ze zmniejszoną ilością czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. Anemia może też wynikać z obniżonego stężenia hemoglobiny krwi przy jednoczesnym prawidłowym poziomie erytrocytów. Objawy anemii są dość jednoznaczne i należy od razu udać się do lekarza i wykonać badania. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, które stanowi podstawowy element składowy hemoglobiny. Bez wystarczającej ilości żelaza organizm nie jest w stanie wytworzyć prawidłowej ilości hemoglobiny – substancji w krwinkach czerwonych, która umożliwiałaby przenoszenie tlenu. W rezultacie może spowodować to objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie i duszność.
Kto najczęściej choruje na anemię?
Na niedobory żelaza narażone są kobiety w ciąży oraz nastolatki, a także osoby narażone na częste, obfite krwawienia, np. z nosa. Wymieniamy trzy typy anemii.
Pierwszy typ to anemia wynikająca z niedoboru żelaza. Dotyczy ona głównie kobiet, które podczas miesiączkowania często skarżą się na obniżony nastrój. Jak się okazuje przyczyną zmian wahań nastrojów w czasie miesiączki może być duży spadek poziomu żelaza. Niedobór tego pierwiastka dotyczy również dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania, ale także kobiet w ciąży, karmiących piersią, czy wcześniaków i noworodków karmionych sztucznie.
Rodzaje anemii
Oprócz anemii wynikającej z niedoboru żelaza, wymieniamy również anemię megaloblastyczną. Polega ona na zaburzeniach wchłaniania witaminy B12, co prowadzi do upośledzenia pracy szpiku kostnego. Dysfunkcja ta z kolei prowadzi do zahamowania powstawania krwinek czerwonych.
Najcięższym rodzajem anemii jest anemia aplastyczna spowodowana zatrzymaniem produkcji krwinek przez szpik kostny. Może rozwijać się stopniowo (nawet przez kilka miesięcy) lub też pojawić się nagle. Choroba powstaje na skutek uszkodzenia komórek macierzystych szpiku przez czynniki zewnętrzne chemioterapia, środki owadobójcze, niektóre leki i toksyny, a nawet antybiotyki, które stosujemy długotrwale.
Wymienia się również anemię w ostrym przebiegu. Powstaje na skutek utraty dużej ilości krwi. Wymaga ona pilnej hospitalizacji. Z kolei przewlekła anemia pokrwotoczna najczęściej powodowana jest przewlekłymi krwawieniami z przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka, nowotwory, pasożyty), żylaków odbytu, dróg rodnych.
Anemia – objawy
Schorzenie to daje szereg objawów. Czasem są na tyle niejednoznaczne, że najlepiej skonsultować się z lekarzem. Po uprzednio przeprowadzonym wywiadzie kieruje on na odpowiednio sprofilowane badania. Objawy anemii często różnią się w zależności od przyczyny – inaczej będziemy się czuli przy niedokrwistości spowodowanej brakiem witaminy B12, a inaczej – przy niskim poziomie żelaza. Niemniej praktycznie zawsze pojawia się zmęczenie, zadyszka przy nawet lekkim wysiłku, bladość oraz wrażliwość na zimno. Osoby dotknięte anemią łatwiej się męczą i mogą odczuwać duszności i kołatanie serca. W przebiegu anemii aplastycznej pojawiają się także uciążliwe krwawienia z nosa i dziąseł, lub skłonność do siniaków. Dodatkowo objawom tym może towarzyszyć łamliwość włosów i paznokci. Zdarza się też nadmierne wypadanie włosów, a także zajady w kącikach ust, zmiany w śluzówkach jamy ustnej i gardła.
Anemia – jak leczyć?
W przypadku podejrzenia anemii należy wykonać przede wszystkim morfologię. Lekarz, analizując wynik badania, bierze pod uwagę poziom hemoglobinę, ilość czerwonych krwinek oraz hematokryt. Nieleczona anemia postępuje i może prowadzić do wielu powikłań. wymienia się m.in zmniejszoną aktywność, osłabienie interakcji i koncentracji na wykonywanych zadaniach. Anemia może również prowadzić do zwiększonej podatności na infekcje. Leczenie anemii uzależnione jest od jej przyczyny, na przykład choroby, która ją wywołała. Najczęściej występującą anemię z niedoboru żelaza leczy się podając suplementy żelaza. Podczas leczenia tego typu anemii istotne jest utrzymywanie prawidłowej diety. Spożywane posiłki powinny być bogate w zielone warzywa, czerwone mięso i podroby, a także produkty pełnoziarniste, takie jak kasze gruboziarniste i buraki. Warto również pamiętać o tym, że żelazo wchłania się lepiej, gdy jest spożywane z produktami bogatymi w witaminę C. Nie ma natomiast możliwości leczenia anemii wrodzonej, która jest chorobą genetyczną.