Wygląd skóry może wiele powiedzieć o zdrowiu i procesach toczących się wewnątrz organizmu. Wysypka, pokrzywka, wypryski, łuszczący się naskórek i czerwone plamy to typowe objawy alergii skórnej. Wysypka alergiczna jest kłopotliwa i nieestetyczna, a objawów nie należy ignorować. Nieleczona alergia może z czasem przekształcić się w astmę. Szybka diagnostyka alergii i wdrożenie leczenia, np. w postaci odczulania może znacząco poprawić komfort życia chorego.

Co wywołuje alergię?

Alergie skórne zazwyczaj kojarzymy jako reakcję na bezpośredni kontakt z substancją uczulającą. Bywa jednak, że wysypka, czyli ich główny objaw, towarzyszy innej alergii, np. pokarmowej. Alergia skórna jest najczęściej spowodowana działaniem alergenów pokarmowych, pyłków drzew oraz leków. Najczęściej występuje na twarzy w obrębie policzków i czoła. Zmiany mogą pojawiać się również w okolicach karku, tułowia, a także wyprostowanych częściach przedramion i podudzi. Dodatkowo wpływ mają na to ukąszenia owadów, promienie słoneczne, wiatr, a nawet smog. U części dzieci reakcje alergiczne mogą być wywołane przy kontakcie z sierścią zwierząt oraz przy spożywaniu produktów mlecznych, jaj czy orzechów. Drażniące mogą być również czynniki wewnątrz pomieszczeń. Do nich najczęściej zalicza się produkty codziennego użytku, takie jak mydła, szampony, dezodoranty. Często uczulają balsamy, kremy, a także płyny zmiękczające do tkanin, proszki do prania i odświeżacze powietrza.

Alergia skórna –  objawy

Alergia to nie choroba, a nadmierna reakcja na substancje, które nie powinny organizmowi szkodzić. Jednak warto wiedzieć, że reakcja skórna to sygnał obronny. Alergia skórna przede wszystkim wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami, jak świąd i pieczenie skóry, pojawianie się na niej zmian w postaci grudek, plam, zaczerwienienia, ale także suchość skóry, jej łuszczenie, zgrubienia, wreszcie pękanie i sączenie płynu. Pojawiają się one po kontakcie z alergenem, a słabną lub nawet całkowicie znikają, gdy czynnika drażniącego nie ma. Skóra u chorych zwykle jest sucha, szorstka i łuszcząca. Obecne są na niej liczne zmiany będące efektem choroby, ale także takie, które są spowodowane przez działania samych chorych. Możemy wyróżnić tu bąble pokrzywkowe, które wyskakują ponad poziom skóry, zazwyczaj koloru porcelanowego lub bladoróżowego. Charakteryzują się szybkim pojawianiem się w bardzo krótkim czasie po kontakcie z alergenem i również szybko ustępuje. Kolejno wymieniamy też uszkodzenia naskórka od powstałych zadrapań. Mogą być to ranki mikroskopijnych rozmiarów, niewidoczne gołym okiem, ale także spotykane są rany znacznej wielkości. Uszkodzenia naskórka sprzyjają powstawaniu zakażeń skóry, gdyż ułatwiają przedostawanie się różnych patogenów (np. bakterii) do naszego organizmu, co może powodować grzybice.

Naruszona struktura grozi ostrymi i przewlekłymi stanami zapalnymi. Alergia skórna dorosłych ma specyficzny wygląd – może być podobna do trądziku, z kolei u dziecka ma formę pokrzywki, atopowego zapalenia skóry. Objawy alergii u dziecka to wysypka alergiczna i zmiany skórne występujące punktowo lub grupowo, mogą swędzieć i piec, a objawy się nasilają podczas kontaktu z czynnikami drażniącymi.

Leczenie alergii skórnej

Diagnostykę alergii skórnych powinien prowadzić alergolog, który po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu. Lekarz powinien wykonać odpowiednie testy na alergię, w celu wykrycie alergenu, który przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Alergenem może być wszystko, dlatego najprostszym sposobem jest obserwacja skóry i odstawienie np. kosmetyku, który zaczęliśmy niedawno stosować. Aby złagodzić podrażnienia i uczulenia wymagają używania preparatów hipoalergicznych, np. eqmolientów  Nie warto dodatkowo obciążać skóry dużą ilością kremów. Zamiast tego w ciągu dnia warto spryskiwać skórę twarzy wodą termalną, która doskonale ukoi skórę twarzy. Istotnym elementem leczenia jest właściwa pielęgnacja skóry. Konieczne jest jej częste nawilżanie i natłuszczanie, gdyż działania te zapobiegają świądowi i powstawaniu zmian z nim związanych.
Przy ostrych zapaleniach skórnych pomocne bywają leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Do regeneracji naskórka wykorzystuje się emolienty, czyli hipoalergiczne substancje oraz preparaty steroidowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here