Witaminy odgrywają istotną rolę w zdrowym wyglądzie skóry. Skóra i włosy jako pierwsze zdradzają, że w naszej diecie brakuje witamin i minerałów.
Witaminy dla skóry powinny być nie tylko podawane w postaci kremu, ale również dostarczane w diecie lub poprzez przyjmowanie suplementów diety. Organizm, któremu brakuje składników odżywczych zawsze w pierwszej kolejności sięga po rezerw, które zostały nagromadzone w warstwach, które nie są bezpośrednio odpowiedzialne za jego przeżycie.
Choroby, które widać na skórze
Przyczyną zmian skórnych i nadmiernego wypadania włosów najczęściej są niedoboru witamin oraz minerałów. Jednak mogą być też przyczyną poważniejszych chorób.
Jeśli cera jest wyjątkowo blada, być może mamy niedobory żelaza. To jedno z najmniej docenianych pierwiastków, a jednak znaczących dla naszej skóry. Mogą one doprowadzić do niedokrwistości, przy których brak rumieńców na twarzy jest stosunkowo najmniej uciążliwym objawem. Produkty bogate w żelazo to przede wszystkim czerwone mięso, żółtka jaj, zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, a także kakao, kasze i pełnoziarniste pieczywo. Jednak organizm najchętniej przyjmuje żelazo zawarte w mięsie. Wegetarianie zatem powinni dodatkowo suplementować żelazo, aby uzupełnić jego braki w organizmie.
Przesuszona i łuszcząca się skóra bardzo często jest skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Jednak najczęściej związana jest z przebywaniem w przegrzanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Jest też powiązana ze zmianami wynikającymi z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Im jesteśmy starsi, tym naskórek traci więcej wody i naturalnych substancji. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. W diecie warto włączyć też owoce i warzywa bogate. Warto wybierac przede wszystkim te bogate w beta-karoten, Na cerę kojąco wpływają również produkty bogate w kwasy omega -3 i 6, czyli ryba, oliwa z oliwek, a także pestki, nasiona i orzechy.
W przypadku, gdy włosy oraz paznokcie zaczynają być łamliwe, to sygnał, że może brakować nam krzemu. Jest pierwiastkiem, który oddziałuje na cały organizm. Jest niezbędny m.in. przy syntezie tkanki łącznej, przyspieszając tym samym gojenie się ran i urazów kostnych. Wpływa też na funkcjonowanie układu nerwowego oraz układu immunologicznego. Odgrywa też niebagatelną rolę w utrzymaniu w dobrej kondycji skóry: poprawia jej grubość i jędrność, zmniejszając widoczność zmarszczek, niweluje też zmiany trądzikowe. Krem wpływa także na grubość, elastyczność i połysk włosów oraz paznokci. Jeżeli zauważamy zwiększona łamliwość tych struktur – możemy podejrzewać niedobór krzemu.
Witaminy dobre dla skóry – witamina A
Niezwykłe oddziaływanie na skórę ma witamina A. Jest łatwo dostępna, znajdziemy ją w popularnych warzywach takich jak: marchew, czerwona papryka, szpinak, brokuły oraz pomidory. Nazywana jest witaminą młodości, ponieważ wpływa na zmniejszenie się oznak starzenia skóry, a używana zapobiegawczo może przedłużyć młodość jej komórek. Korzystne właściwości witaminy A docenią także osoby, które mają problem z trądzikiem. Dostarczając ją do organizmu, sprawimy, że skóra będzie wygładzona, a plamy i przebarwienia rozjaśnione.
Witamina B7 – odżywia skórę, włosy i paznokcie
Warto wzbogacać swoją dietę witaminą B7, czyli inaczej biotynę. Odgrywa ogromną rolę w organizmie ze względu na to, że stanowi koenzym niezbędny do tego, by enzymy mogły realizować swoje funkcje. Co więcej, w składzie biotyny znajdziemy też siarkę, która jest niezbędna do budowy keratyny – głównego budulca włosa. Właściwości witaminy B7 mogą zahamować wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, co poprawia kondycję skóry u osób, które mają problemy z cerą. Tę witaminę znajdziemy w warzywach takich jak: kalafior, buraki czy szpinak.
Witamina C – witamina przeciwzapalna
Kolejną witaminą, która wpływa na poprawę kondycji skóry, jest witamina C. Znajdziemy ją m.in. w: papryce, czarnej porzeczce, szpinaku, brukselce, kalafiorze i cytrusach. Jest ona tzw. przeciwutleniaczem, ponieważ hamuje działanie wolnych rodników tlenowych, a więc chroni skórę przed zniszczeniem. Warto ja dostarczać do organizmu, ponieważ zwalcza stany zapalne skóry i przyspiesza gojenie się ran. Znana jest także z właściwości odmładzających, rozjaśniania przebarwień i poprawiania kolorytu skóry.
Witamina E – witamina młodości
Szczególnie poleca się też witaminę E. Przeciwdziała starzeniu się komórek, dlatego dzięki niej skóra może zachować młody wygląd na dłużej. Do tego zapewnia wygładzenie skóry, neutralizuje podrażnienia oraz ochrania ją przed wpływem czynników zewnętrznych – szczególnie przed działaniem promieni UV. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku cery odwodnionej.