Skóra odwodniona w odróżnieniu od skóry suchej jest stanem przejściowy i może dotyczyć każdego typu skóry, także tłustej i mieszanej. Odwodniona skóra cechuje się utratą blasku i elastyczności, mniej lub bardziej intensywnym uczuciem ściągnięcia: skóra jest napięta, pozbawiona komfortu i blasku, można również zaobserwować łuszczenie. Skóra, która ma niedostateczny poziom wody w skórze, nie spełnia już swojej funkcji bariery ochronnej.
Skóra odwodniona a skóra sucha – różnice
Często oba typy błędnie wiąże się z tym samym problemem. Tymczasem traktowanie ich tak samo nie sprzyja szybkiej regeneracji. Różnice pomiędzy suchą skórą a odwodnioną są takie, że ta pierwsza wymaga natłuszczenia i nawilżenia. Skóra odwodniona z kolei potrzebuje tylko odpowiedniego nawilżenia. Oprócz tego różnice pojawiają się także w objawach. Skórze odwodnionej brakuje wody, co przyczynia się do tego, że głównie jest sucha i tylko sporadycznie może towarzyszyć jej również uczucie ściągnięcia. Skóra sucha jest jednym z typów skóry występujący obok typu skóry tłustej, normalnej czy mieszanej. Skóra sucha jest szorstka, cienka i często się łuszczy. Szybciej ulega też podrażnieniom. Może być zaczerwieniona i chropowata. Z kolei skóra odwodniona może być problemem wszystkich rodzajów cery, z tą różnicą, że występuje wyłącznie na twarzy.
Jakie są objawy odwodnionej skóry?
Tak naprawdę sucha i odwodniona skóra dają bardzo podobne objawy. Obydwie się łuszczą, pojawiają się na niej pęknięcia, są szare i wydaje się nieodżywione. Czasem nawet można mieć problem z pękającą skórą na rękach, w okolicach ust czy oczu. Jednak najczęściej uczucie wysuszenia i odwodnienia opisuje się jako nieprzyjemne ściągnięcie oraz napięcie skóry. Takie uczucie pojawia się bardzo często tuż po umyciu twarzy lub po wzięciu prysznica. Wtedy zamiast przyjemnego orzeźwienia i nawilżenia, można poczuć wysuszenie, podrażnienie i napięcie naskórka. Skóra, której brakuje wody, staje się cieńsza i szybciej mogą pojawić się na niej zmarszczki, a także rozszerzone pory. To właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o właściwe nawilżenie naskórka, ale i skóry właściwej. Kiedy z naskórka znika zapas wody skóra próbuje sobie pomóc. Dzieje się tak przez wysłanie do gruczołów łojowych sygnału SOS. W ten sposób gruczoły łojowe próbują ochronić wyschniętą twarz czy inną część ciała, przez dostarczenie jej tego, co mogą, czyli substancji tłuszczowych i sebum.

Przyczyny odwodnienia skóry
Do odwodnienia dochodzi, gdy organizm traci więcej wody, niż pobiera. Wraz z wodą „uciekają” z organizmu elektrolity, czyli wodne roztwory jonów soli, takie jak sód, potas, magnez czy wapń. Elektrolity regulują pracę organizmu i są niezbędne do prawidłowego przebiegu większości funkcji życiowych. Gdy równowaga wodno-elektrolitowa zostanie zachwiana, może dojść do zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, w tym zaburzenia rytmu serca, utraty przytomności, drżenia mięśni, obrzęków.
Jak nawodnić skórę?
Nawet regularne stosowanie kremów i balsamów nawilżających nie będzie wystarczające, jeśli nieodpowiednio dobierzesz kosmetyki do swoich potrzeb i typu skóry. Przede wszystkim należy stosować mydło oraz żel pod prysznic o pH bliskim skórze. Przy cerze tłustej lub mieszanej, warto unikać produktów, które dodatkowo zapychają pory i nie pozwalają skórze oddychać.
Pielęgnacja powinna być uzupełniona o 2-etapowe oczyszczanie twarzy. Pierwszy krok polega na zmyciu makijażu i zanieczyszczeń olejkiem, który należy wmasować w skórę i zetrzeć z twarzy np. zwilżonym płatkiem kosmetycznym lub wilgotnym ręcznikiem.
Kosmetyki do skóry odwodnionej nie powinny wysuszać skóry, dlatego podstawą pielęgnacji powinien być gęsty krem do skóry odwodnionej. Najlepiej z zawartością kwasu hialuronowego, witaminy A, E i F, oleju z wiesiołka, ceramidów, a także tłuszczów omega-3, omega-6 oraz omega-9.
Warto także używać płynu micelarnego z dobrym składem. Z kolei, jeśli skóra jest odwodniona i przesuszona, to warto znaleźć kosmetyki właśnie do takiego rodzaju cery. Warto też pamiętać, jak istotne jest picie wody, dziennie około 2 litrów. W ten sposób będzie można zadbać o właściwy poziom nawilżenia. Woda to jeden z największych sprzymierzeńców w walce o piękny i młody wygląd.