Z powodu walki z pandemią maski ochronne stały się elementem naszej codziennej garderoby. Chronią nasze zdrowie, niestety dla naszej cery mogą być prawdziwym wyzwaniem. Pod materiałem tworzą się podrażnienia, tworząc idealne warunki do powstawania niedoskonałości. Jak optymalnie zadbać o skórę pod maseczką? Sprawdźcie!
Skutki uboczne noszenia maseczki ochronnej
Maseczka ochronna przeciw COVID-19 to konieczność. Choć chroni nas przed zakażeniem, ma zgubny wpływ na naszą skórę. Skutki uboczne noszenia maseczki ochronnej w kontekście kondycji skóry mogą przejawiać się na różne sposoby. Skóra twarzy zasłonięta przez dłuższy czas jest narażona na mechaniczne tarcie. Dzieje się tak ze względu na przesuwanie maseczki w trakcie poruszania się. A także na zwiększoną wilgotność i temperaturę, będące konsekwencją ograniczonej ilości powietrza przedostającego się przez materiał. Zakładając maseczkę, zmieniamy naturalne dla naszej skóry warunki.
Skóra znajdująca się pod maseczką pełna jest różnego rodzaju bakterii i pleśni, które w wilgotnym, a zarazem ciepłym otoczeniu szybko się namnażają. Skóra ma utrudnione oddychanie, co sprzyja czopowaniu ujść mieszków włosowych.
Może się to przyczyniać z jednej strony do powstawania podrażnień, z drugiej do rozszerzania porów i tworzenia się różnego rodzaju niedoskonałości w okolicy ust, linii szczęki i żuchwy. Noszenie jej przez wiele godzin może wywołać również choroby takie jak trądzik, łojotokowe zapalenie skóry czy AZS.
Maska utrudnia też oddychanie skóry, powodując zaczopowanie ujść mieszków włosowych i zapychanie porów wydzielinami. Są to np. sebum czy pot, które po kilku godzinach utleniają się i są już niekorzystne. Maski mocno przylegające do twarzy mogą dodatkowo spowodować przetarcia naskórka czy nadżerki i zaostrzyć występujące już na skórze problemy.
Jak dbać o skórę pod maseczką ochronną?
Po pierwsze istotne jest noszenie maseczki ze 100% bawełny, która pozwoli skórze oddychać. Warto pamiętać, że na noszonej maseczce znajduje się mikroflora bakteryjna, brud i wydzieliny. To wystarczające powody, by prać maseczkę regularnie. Najlepiej to zrobić po powrocie do domu, aby dalej nie rozprzestrzeniać drobnoustrojów po mieszkaniu.
Jeśli Twoja skóra wysyła niepokojące sygnały wskazujące na jakiekolwiek podrażnienia, warto wdrożyć dogłębne oczyszczanie. Pierwszym krokiem do uzyskania czystej i promiennej cery w okolicach twarzy jest jej dokładny demakijaż.

Metoda OCM – demakijaż przez oczyszczanie skóry olejami
Ostatnimi czasy popularna stała się naturalna metoda demakijażu poprzez oczyszczanie skóry olejami. W przypadku OCM, czyli Oil Cleansing Method, wykorzystuje się mieszanki różnych substancji. Do przygotowania naturalnego preparatu niezbędny jest przede wszystkim olej rycynowy (bazowy), który ma właściwości oczyszczające. Można do niego dodać inny olejek, dostosowany do potrzeb skóry konkretnej osoby. Konieczne jest głębokie oczyszczanie skóry z jednoczesnym szacunkiem dla jej bariery ochronnej – bez mydła i alkoholu!
Regularne i systematyczne oczyszczanie (najlepiej po każdym ściągnięciu maseczki, a minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem) pomoże usunąć pot i nadmiar sebum, zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka. Zapobiegając w ten sposób potencjalnym podrażnieniom i udrażniając pory.
Maseczki pielęgnujące skórę
Włącz do pielęgnacji maski – w razie problemów z nasileniem się trądziku polecane są zwłaszcza glinki, które mają zdolność „wyciągania” zanieczyszczeń i toksyn ze skóry.
Złuszczaj regularnie naskórek – i rób to z głową! Zaopatrz się w łagodnie działające preparaty, takie jak peelingi enzymatyczne czy sera z delikatne kwasami. Dobrym, skutecznym i tanim sposobem na usunięcie martwego naskórka jest także… mąka ryżowa!
Bardzo ważna jest również regularna, codzienna pielęgnacja skóry dostosowana do różnego typu wrażliwości skóry.
Kosmetyki dopasowane do rodzaju cery
Aby chronić skórę przed podrażnieniami spowodowanymi długotrwałym noszeniem maseczki, dermatolodzy radzą, by stosować emolienty lub kremy nawilżające dopasowane do rodzaju skóry – by jak najlepiej odpowiedzieć jej potrzebom.
Rano najlepiej zastosować lekki krem nawilżający, minimum 30 min. przed noszeniem maseczki – tak, by dać skórze czas na wchłonięcie się kosmetyku. Wieczorem polecamy aplikację kremu, dzięki któremu skóra będzie się mogła doskonale zregenerować podczas snu.