Podkrążone oczy — niejeden z nas zmagał się z tym problemem. Podkrążone oczy mogą być wynikiem braku wystarczającej ilości snu i odpoczynku, a także nieodpowiedniej diety. Ich obecność może wskazywać nie tylko na zmęczenie i niewysypianie się, ale niektóre choroby. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny problemu oraz jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami!
Podkrążone oczy – jakie są przyczyny?
Zwykle występowanie podkrążonych oczu powiązane jest z niezdrowym trybem życia. Jest on njxaczeasciej spowodowany brakiem wypoczynku, ciągły stresem i niedostateczną ilością snu w ciągu doby. To wszystko może przyczyniać się do występowania cieni pod oczami i efektu podkrążonych oczu. Podkrążone oczy uwydatniają się, gdy jesteśmy zmęczeni i niewyspani. Skóra staje się wtedy blada, co sprawia, że naczynia krwionośne pod oczami są bardziej widoczne. Zasinienie skóry pod oczami jest często obserwowane u palaczy, osób nadużywających alkoholu, a także spożywających zbyt dużo kawy w ciągu dnia. Problem ten może wystąpić również wtedy, gdy nasza dieta jest na tyle uboga, że nie dostarczamy wystarczających składników odżywczych do organizmu lub przyjmujemy zbyt mało kaloryczne pożywienie.
Odwodnienie może również stać się powodem podkrążonych oczu. Zaniedbując codzienną dietę i nieprzyjmowaniu dostatecznej ilości wypijanej wody, o sińców pod oczami nie jest trudno.
Czas również nie jest dla nas łaskawy — w miarę jego upływu sińce pod oczami mogą być bardziej widoczne niż były wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że z biegiem lat skóra staje się cieńsza i traci elastyczność, więc bardziej widoczne stają się naczynia krwionośne, zlokalizowane pod nią.
Problemy z tarczycą oraz wątrobą
Mimo że geny mogą mieć znaczący wpływ na podkrążone oczy, to jednak ogromny wpływ mają czynniki środowiskowe, styl życia lub obecność niektórych chorób. Podkrążone oczy są często związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i atopowego zapalenia skóry. Gdy towarzyszą im również sińce i opuchnięcia oczu, można mieć do czynienia z alergicznym zapaleniem spojówek, a nawet niedoczynność tarczycy. Podkrążone oczy mogą być również objawem zaburzeń pracy wątroby. Objawy to często obrzęki i zasinienia oczu. Inną przyczyną może być również infekcja pasożytnicza, która wiąże się z bólem brzucha i chudnięciem.
Bardzo często podkrążone oczy i ogólna bladość cery to objawy anemii. Anemię, czyli stan niedożywienia organizmu poznamy również po ogólnym osłabieniu, spadku koncentracji, zawrotach głowy i szybszej niż zazwyczaj pracy serca.

Przyczyny podkrążonych oczu u dzieci
Ciemne obwódki i obrzęku wokół oczu u dziecka często związane są z reakcjami alergicznymi. Podkrążonym oczom towarzyszą wtedy objawy, takie jak kichanie, nieżyt nosa oraz świąd oczu, nosa i podniebienia.
Jeżeli dziecko cierpi na brak apetytu, może być to spowodowane zbyt małą ilością przyjmowanej wody. Na podobny efekt narażone są także te, których dieta opiera się na produktach o niskiej wartości odżywczej. Do objawów anemii, oprócz podkrążonych oczu, zalicza się bladość skóry, przewlekłe zmęczenie i osłabienie, spadek wydolności fizycznej i trudności z koncentracją.
Niedobór odpowiedniej ilości wartości odżywczych może również skutkować m.in. rozwojem anemii z niedoboru żelaza.
To nie koniec! Podkrążone oczy u małych dzieci i niemowląt mogą być efektem niedoborów witaminy K lub żelaza. Może to również świadczyć o anemii. W przypadku starszych dzieci podkrążone oczy mogą sugerować choroby pasożytnicze, takie jak np. owsica.
Sposoby na podkrążone oczy
Najlepszy sposobem na podkrążone oczy jest wyeliminowanie czynników, które mogą powodować pojawienie się tego problemu. W celu profilaktyki zaleca się m.in. dbanie o wystarczającą ilość snu. Podkrążone oczy pojawiają się w przebiegu chorób o podłożu alergicznym. Wskazane jest unikanie alergenów (o ile jest to oczywiście możliwe), zażywanie leków. Domowe sposoby na podkrążone oczy, które mogą pomóc to chłodne okłady, które poprawiają krążenie krwi i redukują obrzęk. Poleca się też opatrunki z torebek z herbatą – czarną, zieloną lub ziołową.
Przy przewlekłym problemie podkrążonych oczu, warto skonsultować się z lekarzem. Po przeprowadzenie dokładnej diagnostyki pozwoli wykluczyć choroby, które mogą leżeć u podłoża tego problemu.