Olejki eteryczne mają liczne zastosowania. Wykorzystywane są zarówno w medycynie naturalnej, w kosmetologii, a także do aromatyzowania pomieszczeń. Stosuje się je w celach uspokajających, pobudzających, a nawet podczas leczenia infekcji. Jakie jeszcze mają właściwości i kiedy najlepiej je stosować?

Czym są olejki eteryczne?

Naturalne olejki eteryczne uzyskiwane poprzez procesy destylacji liści drzew, owoców, kwiatów i innych części roślin, które pięknie pachną. Wonne substancje, w zależności od rośliny, mogą znajdują się w pędach, owocach, kwiatach, liściach, a nawet korzeniach. Uzyskuje się je poprzez frakcje lotnych substancji zapachowych rośliny i połączenie jej z parą wodną, która po skropleniu tworzy wodę kwiatową, na powierzchni, której pojawia się olejek eteryczny. Pod wpływem ciepła uwalniają swój zapach.

Właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne są pozyskiwane z roślin na całym świecie. Maja pełen wachlarz właściwości prozdrowotnych, jednak, aby w pełni świadomie z nich korzystać, warto zapoznać się z nimi i ich zastosowaniami.
Najbardziej popularny jest olejek z drzewa herbacianego. To popularny naturalny środek antybakteryjny i przeciwzapalny. Poleca się go do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Ponadto jest skuteczny w walce z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych oraz infekcjami błon śluzowych warg i jamy ustnej jak np. opryszczka czy afty.
Kolejnym często stosowanym jest olejek lawendowy. Swoją popularność zawdzięcza szerokim zastosowaniom. Stosuje się go również w celach uspokajających i relaksujących. Ma on korzystny wpływ na układ nerwowy, dlatego tez często wykorzystuje się go w sytuacjach stresujących. Koi również bóle m.in. mięśniowe, reumatyczne czy miesiączkowe. Ponadto dobrze sprawdzi się na stany zapalne skóry, podrażnienia czy ukąszenia komarów przyspieszając ich gojenie i redukując uczucie swędzenia.

Olejek eukaliptusowy z kolei stosuje się często podczas różnych infekcji. Działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Polecany jest w chorobach dróg oddechowych, m.in. bólu gardła, katarze czy kaszlu. Co więcej, działa oczyszczająco, odkażająco i przyspiesza gojenie ran. Może być też pomocny przy podrażnieniach, skaleczeniach, ukąszeniach czy wysypkach.

Olejek goździkowy działa silnie odkażająco i znieczulająco, dlatego jest stosowany m.in. w dentystyce. Stosuje się go do łagodzenia stanów zapalnych jamy ustnej lub łagodzenia bólu. Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego można stosować go jako wsparcie przy infekcjach skórnych. Z kolei jako substancja lotna niszczy roztocza i poprawia nastrój.

Olejek sosnowy jest szczególnie polecany do inhalacji przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Działa rozkurczająco i antybakteryjnie, stymuluje układ immunologiczny, łagodzi objawy przeziębienia, astmy i grypy. Korzystnie wpływa też na nastrój, eliminuje uczucie zmęczenia i zwiększa koncentrację. Łagodzi suchość skóry, swędzenie i stany zapalne. Dodatkowo kontroluje nadmierne wydzielanie potu, poprawia krążenie i zapobiega infekcjom grzybicznym.

Jak stosować olejki eteryczne?

Najpopularniejszą metoda stosowania olejków jest aromaterapia. Olejki eteryczne z powodzeniem można wykorzystywać w celu stymulowania układu nerwowego, np. w celach relaksacji. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania olejku eterycznego jest dodanie go w niewielkiej ilości do kominka zapachowego. Doskonałym wyborem jest wykorzystanie olejku pomarańczowego lub z drzewa różanego. Wykazują one działanie poprawiające nastrój, przez co chętnie wybierane są podczas wykonywania codziennych obowiązków.

olejki eteryczne właściwości
Fot.: Pexels

Można też pokusić się wykorzystanie olejków eterycznych podczas masażu. Stosuje się je w celach łagodzenia napięcia bólu i mięśni. Stosując aromaterapię należy jednak pamiętać, aby olejek eteryczny odpowiednio rozcieńczyć — wodą lub w przypadku masażu, innym olejkiem. Stosowany w dużym stężeniu może wywołać podrażnienia skóry. Szczególnie osoby u osób z wrażliwą skórą, olejki mogą wywoływać reakcję uczuleniową.

W przypadku bólów reumatycznych lub głowy, warto zastosować kompres z olejków. Tutaj również powinniśmy rozcieńczyć kilka kropel olejku wodą, a następnie taki płyn przelać na przykład na wilgotny ręcznik i przykładać do bolącego miejsca.

Po ciężkim, stresującym dniu zaleca się wziąć relaksującą, ułatwiającą zasypianie i kojącą kąpiel. Wystarczy do niezbyt gorącej wody, dodać kilka kropel wybranego przez siebie olejku i domowe SPA gotowe!

Olejki eteryczne sprawdzają się też podczas domowych porządków. Szczególnie zaleca się je do aromatyzowania domowych środków czystości z octem. Możemy wtedy nadać im przyjemny zapach oraz dodatkowe właściwości. Najlepiej w tym celu sprawdzają się olejki z drzewa herbacianego oraz olejki cytrusowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here