Przykry zapach z ust to wyjątkowo wstydliwa i problematyczna kwestia, zwłaszcza w kontekście spotkań towarzyskich. Nieświeży oddech może zdarzyć się każdemu, jednak zazwyczaj jest to sytuacja przejściowa, spowodowana zaniechaniem higieny jamy ustnej, czy zjedzeniem wyjątkowo aromatycznej potrawy. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, można stwierdzić, że mamy do czynienia z halitozą.

Halitoza- co to jest?

Halitoza to wstydliwa przypadłość dotycząca jamy ustnej. Warto jednak pokreślić, że nie jest chorobą, a jedynie objawem. Polega na odczuwaniu nieprzyjemnego zapachu w procesie wydychania powietrza.
Przewlekły nieświeży oddech nie jest przypadłością zwaną „porannym oddechem”, czyli przykrym zapachem z ust pojawiającym się z rana, jeszcze przed pierwszym myciem zębów. Halitoza ma charakter trwały i nie ustępuje mimo wykonywania wszystkich zabiegów higienicznych – szczotkowania, nitkowania, czyszczenia języka – czy stosowania popularnych odświeżaczy oddechu. Test na halitozę jest niezwykle prosty. Nieprzyjemną woń można wyczuć samodzielnie lub też może być wyczuwalny przez najbliższe otoczenie. Jednym ze sposobów na sprawdzenie zapachu z ust, jest polizanie nadgarstka. Jeśli po wyschnięciu śliny pozostanie brzydki zapach, oznacza to, że mamy do czynienia z halitozą.

Najczęstsze przyczyny halitozy

Główną przyczyną halitozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli nie szczotkujemy prawidło zębów, resztki jedzenia zmieniają się w pożywkę dla bakterii. Ważne, aby oprócz mycia zębów pamiętać o języku i bokach policzkach, a także nitkowaniu przestrzeni między zębowych.

Halitoza może powstawać przez nadmierne spożywanie słodyczy. Warto wiedzieć, że bakterie żywią znajdujące się w jamie ustnej, cukier jest najlepszą pożywką.

Halitoza może być również spowodowana głodem. Szczególnie gdy jesteśmy na diecie nisko-węglowodanowej lub spożywamy bardzo duże ilości białka. Dzięki temu nasz organizm przechodzi w stan ketozy, czyli spalanie tkanki tłuszczowej w celu uzyskania odpowiedniej ilości energii dla organizmu. W tym procesie wytrącają się ketony, które wydalamy moczem oraz oddechem, który może wówczas przypominać zapach rozkładających się owoców. Aby walczyć z tak powstającym nieświeżym oddechem, należy pić więcej wody, aby szybciej i skuteczniej pozbyć się ich z organizmu.

Halitoza może być też spowodowana wysuszeniem błony śluzowej. Przesuszanie się skóry ust, jak również jest przyczyną nieprzyjemnego, porannego oddechu. Oddychając ustami, wilgoć wyparowuje, przez co ślina nie ma szansy na oczyszczanie zębów w nocy. Warto w tym wypadku szczególnie dbać o higienę jamy ustnej przed pójściem do łóżka, jak również nawadniać organizm. Halitoza może być też spowodowana problemami z układem oddechowym. Szczególnie na nieprzyjemny zapach z ust mogą cierpieć osoby z chorymi zatokami. Przyczyną przykrego zapachu z ust. Przyczyna może być gromadząca się w zatokach ropna wydzielina, która spływa do nosa i dalej po tylnej ścianie gardła.

Brzydka woń może świadczyć o problemach zepsutym zębem, zapaleniem dziąseł lub postępującej próchnicy. Może to wynikać również z nieprawidłowej higieny aparatu ortodontycznego lub niedopasowanej protezy, która powoduje rany na dziąsłach, które się stają pożywką dla bakterii. Halitoza jest też efektem chorób układu pokarmowego. Wiąże się ją z refluksem, czyli cofaniem się częściowo strawionego pokarmu wymieszanego z kwasem solnym z żołądka do przełyku, spowodowane najczęściej niewydolnością dolnego zwieracza przełyku.

Halitoza – domowe sposoby

Najprostszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust jest profilaktyka, czyli dbanie o zdrowie swoich zębów i dziąseł. Podstawą działa jest w tym przypadku regularne szczotkowanie zębów, a także płukanie jamy ustnej różnymi rodzajami płynów do płukania. Nie można też zapomnieć o nitkowaniu szczelin między zębami. Co ciekawe, naturalnym sposobem do walki z nieprzyjemnym zapachem z ust jest zielona herbata. Niweluje ona nieprzyjemny zapach, hamując rozwój bakterii beztlenowych.
Gdy nie znamy przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust, pierwsze co powinniśmy zrobić, to zapisać się na wizytę do stomatologa. Najczęstszą przyczyną halitozy jest próchnica, zapalenie dziąseł lub paradontoza i leczenie zasadniczego schorzenia pomoże w neutralizacji objawów halitozy.
Przykra won z ust można pokonać regularnie się nawadniając. Woda uzupełni wszelkie braki i nawilży suche śluzówki.
Warto też ograniczyć picie kaw, palenie papierosów oraz alkohol. Te popularne używki wpływają na nieprzyjemną woń z ust.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here