Opryszczka występująca na ustach jest mało estetyczną i bardzo bolesną dolegliwością. Jest to choroba zakaźna, a jej przyczyną jest zakażenie wirusem opryszczki – HSV. Nie jest ona groźna sama w sobie, jednak nieleczona może powodować powikłania.

Opryszczka – co to jest?

Opryszczka wargowa to problem, który często nawraca. Zaczyna się zwykle od uczucia swędzenia i stanu zapalnego w okolicy ust. Za pojawienie się opryszczki wargowej odpowiedzialny jest wirus herpes simplex virus, w skrócie HSV. Powoduje on powstawanie bolesnych zmian skórnych w różnych miejscach na ciele, w tym na narządach płciowych, a najczęściej na wargach i w jamie ustnej. Wirus wnika do organizmu człowieka przez uszkodzoną błonę śluzową, namnaża się, powodując objawy w postaci opryszczki na wardze. Nawrotom opryszczki sprzyjają zatem sytuacje takie jak: gorączka, przemęczenie, urazy, zabiegi stomatologiczne, miesiączka, stosowanie glikokortykosteroidów, operacje chirurgiczne oraz stres. Powracające owrzodzenie ust nie musi świadczyć o poważnym schorzeniu, dlatego nie panikujmy, gdy pojawia się ono u nas częściej niż u innych. Świadczy jednak o dużym spadku odporności, z którym organizm nie może sobie poradzić. Zakażenie wirusem opryszczki przebiega w dwóch etapach. W pierwszych 2-3 dniach zakażenia pojawia się swędzenie, mrowienie i piekący ból czerwieni warg. Są to tak zwane objawy zwiastunowe opryszczki na ustach. W kolejnych dniach na wargach pojawiają się niewielkie pęcherzyki o wielkości kilku milimetrów, wypełnione płynem surowiczym. Niestety cały przebieg choroby jest meczący, a także mało estetyczny i utrudnia on spożywane pokarmów. W ostatniej fazie pęcherzyki pękają, zasychają i pokrywają się strupkami. Cały proces trwa mniej więcej około dwóch tygodni.

Opryszczka – jak się pozbyć?

Już przy pierwszych symptomach nadchodzącej opryszczki niezwykle istotne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. W aptekach dostępne są leki przeciwwirusowe zawierające acyklowir, który działa na DNA uaktywnionego wirusa. Najlepszym momentem na rozpoczęcie leczenia jest pierwsza faza infekcji, kiedy czujemy swędzenie i mrowienie, a na skórze nie wyskoczył jeszcze żaden pęcherzyk. Może się okazać, że podanie zaledwie jednej tabletki takiego leku w odpowiednim czasie potrafi na tyle zahamować rozwój opryszczki, że nie dojdzie do kolejnych faz choroby polegających na rozwoju pęcherzyków, a potem strupków. Niestety leki antywirusowe nie są w stanie zwalczyć wirusa na zawsze. Mogą tylko zahamować jego namnażanie. Terapia lekiem przeciwwirusowym stosowanym doustnie polega na kilkumiesięcznym przyjmowaniu leków doustnych przez okres 4-6 miesięcy.

opryszczka wargowa
Fot.: Unsplash

Aby wspomóc leczenie i szybsze gojenie się opryszczki warto wykorzytać też domowe sposoby. Niektóre z potrzebnych składników, mamy z pewnością pod ręką – jeśli nie w kuchennej szafce, to w apteczce lub kosmetyczce. Przydatny się tu okaże olejek z drzewa herbacianego. Możemy go stosować samodzielnie lub łącząc z kremem. Nałożony na zmianę, działa antywirusowo, odkażająco i przyspiesza proces gojenia się ranki.
Znanym sposobem na opryszczkę jest także aloes. Wystarczy uciąć liść aloesu, ułamać go i miąższ przyłożyć do pęcherzyka. Aloes przyspieszy proces gojenia. Czynność tę należy powtarzać kilka razy dziennie.
Kolejny szeroko polecany produkt to ocet. Łagodzi objawy opryszczki, a kwas zawarty w occie potrafi utrudnić namnażanie się wirusów w zainfekowanej ranie. Z octem trzeba jednak uważać, żeby nie podrażnić delikatnej skóry wokół ust i nadmiernie jej nie wysuszyć.

Opryszczka – jak uniknąć zarażenia?

Opryszczka jest nieprzewidywalna. Nigdy nie wiadomo czy i kiedy się pojawi. Jednak zawsze, zanim się uaktywni, wysyła kilka sygnałów ostrzegawczych dla osób często walczących tą przypadłością. Już na tym etapie koniecznie trzeba reagować. Zwykle opryszczka wargowa pojawia się, kiedy mamy osłabiony organizm. Najczęściej powodem powstania opryszczki może też być wysoki poziom stresu i zmęczenie, a nawet obniżony nastrój. Gwałtowne wahania temperatury zarówno podczas upałów, jeśli korzystamy z klimatyzacji, jak i zimą, gdy z ciepłego pomieszczenia wychodzimy na mróz. Również intensywna ekspozycja na słońce osłabia układ immunologiczny i tym samym przyczynić się do wykwitu opryszczki. Warto więc wdrożyć dietę całoroczną, która minimalizuje nawroty tego bardzo uciążliwego wirusa. Spożywaj produkty zawierające przeciwutleniacze takie jak: pietruszka, czosnek, cebula, marchew, jagody, brokuły. Ważne jest również oczyszczanie organizmu poprzez spożywanie dużej ilości wody mineralnej. Nie można dopuścić do braków witaminy B, dlatego warto spożywać kasze, drożdże, pełnoziarniste makarony, liczne pestki, nasiona, orzechy, jajka, a także kukurydza, marchew, soja, awokado. Niewskazane jest spożywanie czekolady i żelatyny.

 

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/herpes-simplex-virus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here