Wysypka u niemowlaka to dość powszechny problem, który często nie stanowi powodu do obaw. Wysypka może pojawić się z wielu powodów. Niektóre z nich są błahe – wystarczy, że dziecko się spoci i po chwili ma plecy obsypane potówkami. Krostki mogą być również efektem ukąszeń owadów. Jednak nigdy nie należy jej bagatelizować, ponieważ może być objawem wielu poważnych chorób czy alergii.
Pokrzywka alergiczna – jak powstrzymać
Pokrzywka u dziecka to swędzące zmiany skórne, podobne do oparzenia pokrzywą.
Jest objawem innych dolegliwości lub reakcją organizmu na zewnętrzne czynniki. Pokrzywkę u dziecka może wywołać alergia, wirus, grzyb lub pasożyt. Zdarza się również, że pojawia się jako niepożądany odczyn poszczepienny lub wskutek bakteryjnego nadkażenia skóry. Zmiany pokrzywkowe u dzieci wyraźnie wystają ponad skórę, są koloru czerwonego lub mocno różowego. Wysypka przypomina bąble podobne do zmian powstających po ukłuciu owada lub po dotknięciu pokrzywą. Jest zlokalizowana w różnych miejscach na skórze i może wystąpić na całym ciele: najczęściej na twarzy, tułowiu, rękach i stopach.
Co wywołuje pokrzywkę alergiczną?
Warto wiedzieć, że u niemowląt objawom towarzyszą wymioty, biegunka, podwyższona temperatura, niepokój, płacz, katar i kaszel. Pokrzywka u noworodka, który jest karmiony piersią, może być produktami spożywanymi przez matkę. Mogą ją wywołać również alergeny znajdujące się w powietrzu, takie jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt. Może też pojawić się przez otarcia delikatnej skóry sztucznym materiałem, który wywołuje reakcję alergiczną. W niektórych przypadkach pokrzywka jest jedynie objawem innej choroby. Dotyczy to szczególnie chorób tarczycy lub chorób autoimmunologicznych. Po wyeliminowaniu produktów, substancji, na które dziecko jest uczulone, pokrzywka znika tak szybko jak się pojawiła.
Wysypka u niemowlaka – atopowe zapalnie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry diagnozowana najczęściej u niemowląt. AZS może rozwinąć się już między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka. Atopowe zapalenie skóry jest dolegliwością, której pochodzenie nie zostało do końca poznane. Choroba ta pojawia się w przypadku, gdy nasz układ odpornościowy nieprawidłowo odpowiada na małe dawki antygenów. Głównymi objawami są wysuszona i zaczerwieniona skóra oraz silny świąd. Objawy choroby mogą się różnić w zależności od wieku dziecka. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się w postaci wysypki rumieniowo — wysiękowej, która występuje na owłosionej skórze głowy, na twarzy w rejonie czoła i policzków oraz u nasady płatków usznych.
AZS sprzyja suche powietrze, a także na działanie bardziej agresywne czynników środowiskowe. Wsypka może wychodzić przez ciągłe tarcie główki na boczku prawym lub lewym. Wtedy zmiany na policzkach są najbardziej wyraźne. Kolejne może wystąpić ze względu na stosowane środki myjące, piorące używane lub mocne perfumy.
Pielęgnacja skóry z AZS
AZS jest alergiczną przewlekłą chorobą, której nie można leczyć przyczynowo, a jedynie łagodząc jej objawy. Choroba ta charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji. Leczenie jest złożone i wiąże się z ciągłą obserwacją stanu skóry zwłaszcza w przypadku niemowląt. Jeśli w rodzinie występowały alergie niemowlęta narażone na ryzyko pojawienia się tego schorzenia, powinny być karmione, o ile to, możliwe mlekiem matki. Należy ograniczyć niemowlęciu kontakt z czynnikami środowiskowymi, które powodują pojawienie się lub zaostrzenie choroby tj. wyeliminować z diety, jak i otoczenia dziecka alergeny. Przy AZS warto też prawidłowo pielęgnować skórę dziecka. Idealnie sprawdzą się tu emolienty do kąpieli, maści i kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej.
Potówka wywołana wzmożonym poceniem
Każdy rodzic przynajmniej raz zmagał się z malutkimi krostkami na ciele swojego maluszka, czyli potówkami. Są to zmiany skórne, których stosunkowo łatwo może nabawić się dziecko, a które równie szybko można wyeliminować. Dokuczają zwłaszcza latem i najczęściej są wynikiem przegrzania organizmu, wysokiej temperatury powietrza w mieszkaniu, lub zbyt ciepłego ubrania. Wyróżniamy dwa rodzaje potówek występujących u najmłodszych: zwykłe i czerwone. Potówki zwykłe to drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, natomiast potówki czerwone, to niewielkie grudki z ropnym pęcherzykiem na szczycie i zapalną otoczką. Potówki powstają najczęściej w większych skupiskach, a skóra, na której się pojawiają, może być delikatnie zaczerwieniona. Potówki u niemowląt nie powinny być powodem do niepokoju, ich główną przyczyną jest jeszcze nie do końca prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych.