Zdrowe, białe, błyszczące zęby są naszą wizytówką. Warto je odpowiednio pielęgnować, ponieważ zaniedbywanie tych obszarów powoduje choroby jamy ustnej. Konsekwencją może być tez nieestetyczny wygląd. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z odcienia naszych zębów, możemy skorzystać z różnych metod wybielania dostępnych w gabinetach dentystycznych. Coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg lub domowych sposobów wybielania zębów. W końcu zdrowe i białe zęby uznawane są za atrybut osób atrakcyjnych i pewnych siebie. Niektórzy mają naturalnie jasne zęby, jednak z wiekiem zaczynają one ciemnieć na skutek procesów zużywania się szkliwa.
Skąd się bierze kolor szkliwa?
Przede wszystkim wpływ na kolor uzębienia ma naturalne uwarunkowania genetyczne. Jeśli „odziedziczyliśmy” po przodkach krystalicznie biały kolor uzębienia, nie powinniśmy mieć większych problemów z jego utrzymaniem. W przypadku osób, których zęby są „naturalnie” ciemniejsze – mają odcień lekko beżowy, żółty lub nawet brązowy, osiągnięcie hollywoodzkiego uśmiechu może być trudniejsze. Żółty kolor zębów to najczęściej efekt „kolorowej” diety. Na przebarwienia wpływa również oczywiście niedostateczna higiena jamy ustnej. Głównymi winowajcami w tym wypadku jest kawa, mocna herbata, palenie papierosów oraz picie wina. Aby więc ograniczyć zmianę kolor zębów, warto spojrzeć na swoje codzienne nawyki i w miarę możliwości je ograniczać.
Wybielanie zębów domowymi sposobami – owoce
Owoce również mają zdolności wybielające. Sprawdzą się tu truskawki oraz ananasy. Zawarty w nich kwas i ich ścierna konsystencja, mogą zapewnić doskonały naturalny roztwór wybielający zęby. Możesz natychmiast usunąć plamy, po prostu pocierając całą truskawką każdy ząb przez kilka sekund. Co ciekawe skórka bananowa jest świetnym wybielaczem zębów, bogatym w witaminy i minerały, które są niezbędne dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Aby użyć skórki bananowej do wybielania zębów, obieramy banana i pocieramy skórką zęby, podobnie jak w przypadku truskawki. Banany są bezpieczne i zdrowe, można używać tej metody codziennie.
Warto wykorzystać też skórkę pomarańczy. Zawiera wapń i witaminę C, które mogą pomóc pozbyć się mikroorganizmów, zmieniających kolor naszych zębów na żółty. Przed użyciem skórkę należy dokładnie umyć, a najlepiej sparzyć, by pozbyć się z niej ewentualnych chemikaliów. Codziennie, przed położeniem się spać, należy pocierać zęby skórką z pomarańczy. Czynność te należy wykonywać regularnie, aż do uzyskania pożądanych rezultatów.
Wybielanie zębów kurkuma i czarnym węglem
Przy wybielaniu zębów niech nie zwiedzie cię żółty kolor kurkumy. Ta orientalna przyprawa o charakterystycznym smaku i zapachu, którą na co dzień dodajesz do drobiu lub zup, ma świetne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Naturalne wybielanie zębów kurkumą można stosować około dwóch razy w tygodniu. Sproszkowaną przyprawę można dodawać do pasty do zębów. Wystarczy wymieszać ją z łyżką oleju kokosowego. Tak przygotowaną pastę stosować 2 razy w tygodniu, energicznie szczotkując nią zęby.
Wybielanie zębów za pomocą pasków
Wybielanie zębów w domu mogą ułatwić specjalne produkty zawierające nadtlenek wodoru. Jest to znana substancja aktywna stosowana przez dentystów. Paski wybielające dostępnie są w drogeriach i aptekach. To prosty sposób rozjaśnienia zębów o 2-3 tony. Sesja wybielająca powinna trwać od 20 do 60 minut i powinna być powtarzana do maksymalnie 3 razy na dzień.
Biała dieta w wybielaniu zębów
Powinno być bardzo dobrze znane szczególnie osobom, które zdecydowały się na profesjonalne wybielanie zębów. A wszystko dlatego, że niektóre składniki codziennych posiłków mogą zaprzepaścić efekt śnieżnobiałego uśmiechu. Kluczowa dla uzyskania zadowalającego efektu jest faza tuż po nim. I to od pacjenta zależy, czy efekty wybielania utrzymają się na długo. Biała dieta polega na wykluczeniu z jadłospisu konkretnych produktów, które mogą wpływać niekorzystnie na zabarwienie świeżo wybielonego szkliwa. Biała dieta, jak wskazuje nazwa, powinna składać się z białych produktów. W jej skład powinny wchodzić mleko, biały ser, jogurt, kefir, maślanka, kurczak, ryby. W diecie nie powinno zabraknąć pieczywa, fasoli, kalafioru oraz ziemniaków i selera. Jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany i bogaty we wszystkie niezbędne witaminy, minerały i składniki odżywcze, dzięki którym organizm może prawidłowo funkcjonować.