Kwas azelainowy to znana w kosmetyce substancja. Ze względu na szerokie spektrum działania stosuje się ją zarówno w kosmetologii przy zabiegach eksfoliacji twarzy, jak i dermatologii. Szczególnie polecany jest przy cerze trądzikowej. Jest najczęściej polecanym produktem na przebarwienia, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Kwas azelainowy działa także przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a do tego delikatnie złuszcza nie drażniąc przy tym skóry. Sprawdź, dlaczego cieszy się tak dużą popularnością.
Kwas azelainowy — jak działa?
Kwas azelainowy jest wytwarzany przez drobnoustroje z grupy drożdży Pityrosporum ovale i Malassezia furfur. Znajduje się także w jęczmieniu, pszenicy i życie. Występuje pod postacią białego, drobnego proszku, a jego zapach jest charakterystyczny, choć nie jest drażniący. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, złuszczające i wybielające, jest on stosowany w leczeniu trądziku i usuwaniu przebarwień. Ma wpływ na aktywność enzymatyczną i metabolizm bakterii oraz zdolność do zmiany wewnątrzkomórkowego pH. Kolejną ważną właściwością omawianego związku jest działanie przeciwzapalne. Za stan zapalny odpowiadają również wolne rodniki, których ogromna ilość powstaje w naszej skórze każdego dnia. Kwas azelainowy radzi sobie także z tym problemem. Kwas azelainowy zmniejsza ponadto nadmierne złuszczanie się naskórka. Wykazuje on również działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, czyli doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej i zanieczyszczonej.
Zalety kwasu azelainowego
Kwas azelainowy to jeden z najbardziej wszechstronnych i skutecznych kwasów. Cechą charakterystyczną jest działanie wielokierunkowe, dzięki czemu można zminimalizować niekorzystne objawy chorób skóry oraz ich następstw, a także zapobiec ich ponownemu wystąpieniu. Jego dodatkową zaletą jest to, że można go używać w zasadzie bez ryzyka przykrych skutków ubocznych. Kwas azelainowy przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu skóry, czyli głównej przyczynie powstawania zaskórników. W ten sposób skutecznie ogranicza powstawanie grudek i krost oraz przyspiesza gojenie się już istniejących. Jest też zalecany w pielęgnacji skóry z tendencją do powstawania przebarwień. Dzieje się tak, ponieważ substancja skutecznie hamuje działanie enzymu pobudzającego do wytwarzania melaniny. Oprócz tego rozjaśnia już istniejące, wyrównując koloryt skóry. Co ciekawe, w pielęgnacji skóry trądzikowej często poleca się kwas migdałowy lub glikolowy. Są to jednak składniki, które mogą podrażniać i uczulać. Alternatywą dla tych silnie działających substancji jest kwas azelainowy, który pozwala skutecznie walczyć z trądzikiem i nie podrażnia przy tym skóry.
Kwas azelainowy − jak stosować?
Kwas azelainowy możemy spotkać w składzie wielu kosmetyków przeznaczonych nie tylko dla skóry trądzikowej, ale też naczyniowej. Silne działanie przeciwbakteryjne w połączeniu z delikatną pielęgnacją sprawia, że preparaty z dodatkiem tej substancji mogą być również bezpiecznie stosowane przez osoby, które mają skórę wrażliwą czy nadreaktywną. W gabinetach kosmetycznych kwas azelainowy stosuje się najczęściej w formie płynnej. Często stosuje się go przy zabiegu złuszczania kwasami. Ma on za zadanie wspomaganie leczenia trądziku młodzieńczego i trądziku różowatego, redukcję łojotoku, zmniejszenie ilości zaskórników czy zwężenie porów skóry.
Kwas azelainowy można z powodzeniem stosować w domu, sięgając po produkty, które zawierają niewielkie jego stężenia, ok. 20 proc. np. kremy, pianki oczyszczające, toniki czy żele. Preparaty nanosimy 2 x dziennie na zmienione chorobowo miejsca. Czas kuracji uzależniony jest od natężenia zmian. Aby otrzymać zadowalające wyniki leczenia, należy pamiętać o regularnym stosowaniu leku. Zwykle jest to okres od 4 do 8 tygodni.
Kwas azelainowy na trądzik
Kwas azelainowy usuwa czopy łojowe ze skóry. Powoduje zahamowanie wytwarzania bakterii odpowiedzialnych w głównej mierze za trądzik oraz łojotokowe zapalenie skóry. Kwas azelainowy ma też wpływ na ograniczenie wytwarzania kwasów tłuszczowych, które mogą przyczyniać się do pogarszania się zmian trądzikowych. Działa przeciwzapalnie. Ogranicza działanie wolnych rodników tlenowych, które nie tylko wpływają (jak się powszechnie przyjęło) na starzenie się skóry. Wolne rodniki tlenowe mogą też powodować zaostrzenia stanu zapalnego skóry. Dlatego kwas pomaga wyciszyć zmiany ropne na skórze, a także likwiduje namnażające się przy trądziku zmiany. Sprawdza się nie tylko przy walce z trądzikiem, ale i pomaga zlikwidować łojotokowe zapalenie skóry. Pomaga także zapobiegać powstawaniu grudek na skórze, które często tworzą się np. przy trądziku różowatym. Co ważne, stosowanie kwasu azelainowego sprawia, że skóra mniej się przesusza.
Kwas azelainowy — z czym nie łączyć?
W ofercie mamy setki kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych, olejków do twarzy, esencji, toników czy serum. Jednak pewnych kosmetyków nie można ze sobą łączyć. Na przykład tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: te same składniki aktywne. Nie może być zatem łączony z retinolami oraz witaminą C. W żadnym wypadku nie można go również mieszać innymi kwasami, ponieważ może to wywołać silną reakcję alergiczną, a także mocną wysypką.