Ashwagandha uznawana jest za cudowny środek na wiele schorzeń. To roślina doskonale znana w medycynie ajurwedyjskiej już od tysięcy lat. Składniki znajdujące się zarówno w jej owocach, jak i korzeniu wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka i pomagają w leczeniu wielu chorób. Pomaga też wzmocnić ciało i umysł. Pomaga redukować stres i narastającą frustrację oraz pomaga przy stanach lękowych czy depresji. Zapewnia również wiele innych korzyści umożliwiających naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie zarówno za dnia (poprzez zdolność magazynowania i podtrzymywania życiowej energii w ciągu doby), jak i nocą. Przeczytaj więcej o zastosowaniu ashwagandhy i odkryj jej właściwości.
Ashwaganda – co to jest?
Ashwagandha znana jest pod nazwą indyjski żeń szeń oraz witania ospała. To roślina należąca do grupy adaptogenów. Jest to niewielkiej wysokości drzewko, a raczej krzew. Charakteryzuje się matowym ulistnieniem, dzwonkowatymi kwiatami i owocami, które przypominają wizualnie mieszankę naszych jagód z pomidorem cherry o barwie pomarańczowo-czerwonej. Porasta głównie suche regiony Indii, ale występuje także na niskiej jakości piaszczystych glebach zasadowych północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Największą wartość prozdrowotną wykazuje korzeń tej rośliny, ale liście i owoce również znajdą zastosowanie lecznicze. Ashwagandha stanowi cenne wsparcie w procesach uczenia się i zapamiętywania oraz sprzyjają zachowaniu witalności i sprawności umysłowej u osób starszych.
Na co pomaga Ashwagandha?
Ashwagandha zawdzięcza swoje szczególne właściwości dwóm grupom związków: witanolidy – występujące w zielu o właściwościach antynowotworowych i przeciwbakteryjnych oraz glikowitanolidy, które są odpowiedzialne za działanie adaptogenne. Ashwagandha należy do grupy adaptogenów. To oznacza, że musi spełnić pełną listę kryteriów, by móc przypisać jej właściwości adaptogenne. Ma działanie immunostymulujące, ma naturalne pochodzenie oraz korzystny wpływ na organizm. Działa przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co może być pomocne w terapii nieswoistych zapaleń jelit, zapalenia nerek, zapalenia stawów. Żeń-szeń indyjski wspiera organizm na wielu polach. Wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną i psychiczną. Jeśli mamy problemy z koncentracją ashwagandha może się przydać. Tym bardziej że poprawia ona również pamięć, eliminuje stres i wzmacnia organizm. Za te właściwości odpowiadają najprawdopodobniej glikowitanolidy. Działanie tej rośliny sprowadza się do obniżania poziomu kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, a także specyficznego białka tribuliny, uznawanego za kliniczny wskaźnik lęku.
Ponadto zioło to doskonały sumplementów dla sportowców. Poprawia napięcie mięśniowe, dodaje energii i witalności.
Wpływa też na wydolność fizyczną organizmu, zwiększając tolerancję organizmu na wysiłek oraz wspomagając regenerację potreningową mięśni. Wspiera ona również organizm podczas chemioterapii. Dzięki obecności witanolidów hamuje przyrost nowych komórek rakowych, działając bezinwazyjnie dla komórek zdrowych. Drugą właściwością przeciwnowotworową indyjskiego żeń-szenia jest przyśpieszanie procesu apoptozy, czyli naturalnej śmierci chorych komórek, co pomaga w zwalczaniu nowotworów. Może też pomóc także zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby na inne narządy oraz wzmacnia układ odpornościowy organizmu dzięki swojemu przeciwutleniającemu działaniu.
Zioło pomagające w PMS
Korzeń tej rośliny stanowi składnik wielu suplementów diety, których regularne zażywanie może złagodzić objawy towarzyszące PMS. Pozwala zapanować nad pogorszeniem kondycji psychicznej, wahaniami nastroju oraz stresem. Łagodzi rozdrażnienie i nerwowość, problemy ze snem, a także bóle głowy. Ashwagandha pozwala zapanować nad rozdrażnieniem, bólami głowy czy niepohamowaną ochotą na słodycze.
Jak przyjmować ashwagandhę?
Ashwagandha dostępna jest w wielu suplementach diety, zarówno monoskładnikowych, jak i tych o złożonym składzie. Proszkowany korzeń ashwagandhy Najprostsza forma, w jakiej możemy spożywać ashwagandhę. To nic innego jak cały korzeń, wysuszony i sproszkowany. Zawiera wszystkie składniki znajdujące się w tej części rośliny i właśnie w tej formie stosowany był tradycyjnie w medycynie ajurwedyjskiej. Niestety nie jest znany konkretne stężenie substancji czynnych, a także ilość tych substancji w składzie rośliny może się nieznacznie różnić między partiami, to wiemy, że na pewno korzystamy z całego spektrum substancji czynnych zawartych w roślinie.
Ashwgandha występuje również w formie płynnej. Tutaj zostaje zachowane zostaje pełne spektrum składników aktywnych. Ekstrakt w formie płynnej to często najdroższa opcja. Cieszy się bardzo dobrą przyswajalnością, jednak również i w tym przypadku nie znamy dokładnego stężenia substancji.
Na co zwrócić uwagę wybierając preparaty zawierające zioło Ashwagandha? Ekstrakt z tej rośliny powinien być standaryzowany na zawartość witanolidów, czyli najcenniejszych związków aktywnych. Jak zażywać preparaty z ekstraktem z ziela Ashwagandha? W przypadku korzenia dawkowanie dzienne to 300 – 500 mg przyjmowane w jednej dawce. Najlepiej zmieszać ashwagandhę w proszku z potrawami i napojami, aby lepiej się przyswoiła i jednocześnie nie podrażniła żołądka.
Po jakim czasie Ashwagandha zaczyna działać?
Rozpoczynając stosownie tego zioła, należy przygotować się na dłuższą suplementację. Po 8 tygodniach regularnego stosowania zaleca się miesiąc przerwy i ponowny powrót do kuracji. Pierwsze lecznicze efekty działania Ashwagandhy powinny być już widoczne po 2-óch miesiącach zażywania.
1. Chandrasekhar K., Kapoor J., Anishetty S., A Prospective, Randomized Double-Blind, Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults, Indian J Psychol Med 2012 Jul;34, (3):255-62.
2. Schrott E., Ajurweda na co dzień. Naturalne metody osiągnięcia doskonałego zdrowia. Warszawa 2000.