Drugi podbródek to prawdziwa zmora. Potrafi zrujnować dosłownie każdą fotografię i niestety – na żywo wcale nie wygląda lepiej. Dotyczy osób otyłych, ale też osób szczupłych, które często pracują przy komputerze. Nieodpowiednia postawa ciała może być główną przyczyną powstawania podwójnego podbródka. Jak pozbyć się drugiej brody? Wiele osób uważa, że jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się go jest zabieg medycyny estetycznej. Jednak są jeszcze inne rozwiązania, które pozwolą się nam pozbyć podwójnego podbródka.
Jakie są przyczyny powstawania podwójnego podbródka?
Podbródek to miejsce znajdujące się tuż dokładnie między gardłem a brodą. Młode osoby rzadko dostrzegają problem ze swoim podbródkiem, gdyż ich skóra jest jędrna i napięta. Z czasem skóra na podbródku wiotczeje i staje się pasmem problemów. Podwójny podbródek jest efektem kilku uwarunkowań.
Spadek produkcji kolagenu
Jest to wynik powolnego , jednak nieodwracalnego i nieuniknionego procesu, który nikogo nie oszczędza. Drugi podbródek to jeden z najbardziej widocznych objawów procesu starzenia się skóry. Szczególnie w okolicy szyi jest wyjątkowo podatna na tego typu „uszkodzenia”, ponieważ jej lokalizacja naraża na stałe oddziaływanie grawitacji. Grawitacja również nie pomaga powodując jej powolne naciąganie oraz obwisanie. Oliwy do ognia dolewa jeszcze, chętnie gromadząca się w tym miejscu zbędna tkanka tłuszczowa, coraz dokładniej wypełniająca powstałą pusta przestrzeń. Może powstać z powodu przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała: garbienia się i trzymania głowy nisko. Zła pozycja podczas snu i spanie na miękkiej, zbyt grubej poduszce także się do tego przyczynia. Podwójny podbródek, często pojawia się u osób zmagających się z nadwagą i otyłością, ponieważ nadmiar tłuszczu często gromadzi się pod brodą,
Podwójny podbródek u osób szczupłych
Podwójny podbródek często pojawia się u osób szczupłych. Jest to defekt spowodowany luźną skórą w tym obszarze, która traci elastyczność i choć nie jest to szkodliwe – może być nieatrakcyjne i zdecydowanie wpływa na pewność siebie. Problemy z drugim podbródkiem często nasilają się przez prace przy komputerze. Osoby, które mają prace biurową często wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej. To z kolei prowadzi do wysuwania głowy w kierunku monitora. Po kilku miesiącach, a nawet latach, organizm przyzwyczaja się do takiej postawy. Wtedy często nawet podczas chodzenia, mamy tendencję do wysuwania głowy do przodu oraz garbienia się. Należy dodać do tego nieaktywny styl życia i złą dietę. Na podwójny podbródek bardziej narażone są osoby, które naturalnie nie mają długiej żuchwy. Wtedy jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie, będą widoczne niemal od razu.

Jak pozbyć się podwójnego podbródka?
W walce z drugim podbródkiem i „utratą” owalu twarzy z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dużą popularnością cieszy się mezoterapia igłowa, polegająca na podawaniu preparatu rozpuszczającego tłuszcz w formie iniekcji, z którego uwalniane są substancje czynne do ostrzykiwanych obszarów tkanki. Mikronakłuwanie przeprowadza się za pomocą strzykawki lub specjalnego pistoletu. Oprócz tego, że niweluje z czasem podwójny podbródek, to w dodatku poprawia elastyczność i napięcie skóry. Zabiegiem pomocnym w likwidacji drugiego podbródka jest termoplastyka twarzy. Jest to tzw. metoda liftingu bez skalpela, która wykorzystuje fale radiowe generujące w skórze ciepło.
Domowe sposoby na podwójny podbródek
Dla cierpliwych istnieją też domowe sposoby. W szczególności należy wystrzegać się nadmiernego garbienia się ponieważ jest szkodliwe nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale i twarzy. Jedną z jego dalekich konsekwencji bywa powstanie innych defektów, w tym właśnie drugiego podbródka. Szczególnie poleca się zestaw ćwiczeń twarzy poprawiające elastyczność podbródka. Sprawią one, że skóra twarzy i szyi staje się jędrna i napięta. Sprawi również, że wyostrzą się rysy twarzy i zniknie nadmiar tkanki tłuszczowej pod brodą.
Gimnastyka twarzy
Przede wszystkim warto zacząć od utrzymywania właściwej postawy ciała. Stój i siedź wyprostowana, z łopatkami do tyłu i podniesioną głową, gdyż napina to mięśnie szyi. Tak samo korzystając z telefonu, należy trzymać go na wysokości wzroku. Napinaj mięśnie szyi i na zmianę podnoś i opuszczaj głowę. Inne ćwiczenie na drugi podbródek polega na obracaniu powoli głowy w prawo i w lewo. Ćwiczenie dobrze jest wykonywać, opierając głowę o ścianę. Kolejno przechyl głowę w bok, jednocześnie dotykając podniebienie językiem. Utrzymuj pozycje przez 10-15 sekund i powtórz. Usiądź na krześle i odchyl głowę, patrząc w sufit, tym samym naciągając mocno szyje. Warto też wdrożyć rano i wieczorem masaże twarzy. Wystarczy wmasować krem okrężnymi ruchami od dołu do góry szyi. Ważne, by masaż wykonywać delikatnie i nie rozciągać skóry.