Kolka u noworodków może być dla rodziców sytuacją dość stresującą. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż jest to schorzenie niegroźne dla malucha, mimo że objawia się dyskomfortem bólowym. Kiedy pojawia się kolka? Jak odróżnić kolkę od innych dolegliwości okresu niemowlęcego? Jak pomóc dziecku, kiedy dokucza mu kolka?

Jak rozpoznać kolkę?

Kolka u niemowlaka jest dość przykrym doświadczeniem dla dziecka i jego rodziców. Kolka u noworodków pojawia się najczęściej około 3. tygodnia życia dziecka i trwa mniej więcej przez 3 miesiące. Może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mlekiem matki, jak i tych, które przyjmują mleko modyfikowane.

Jak rozpoznać kolkę u noworodków?

Dolegliwość ta może objawiać się na różne sposób: najczęściej są to napady niepohamowanego płaczu i rozdrażnienia dziecka, które trwają przez kilka godzin dziennie, kilka dni w tygodniu przez dłuższy czas. To bardzo trudny okres dla rodziców, którzy na początku nie znając przyczyn, mogą się niepokoić. Zmartwienie przemienia się wtedy we frustracje, a następnie zmęczenie nieustannym płaczem dziecka. Jak się okazuje nie bez znaczenia pozostaje nastrój panujący w domu, a także stres rodziców. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza dlatego, że rodzice nieumiejący poradzić sobie z napadem kolki u dziecka stresują się, pogarszając sytuację.
Niemowlę, z objawami kolki najczęściej ma widoczne zaczerwienienie na twarzy malucha wynikające z silnego prężenia się i emocji. Dziecko z kolką ma twardy brzuszek i mocno macha nóżkami podczas płaczu.

Kolka – przyczyny

To dolegliwość przejściowa, ale bardzo trudna, zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Niestety przyczyny kolki u noworodka nie są do końca poznane. Wiadomo, że dolegliwość ta związana jest z zaburzeniem pasażu powietrza w układzie pokarmowym noworodka. Gromadzące się w jelitach noworodka gazy, które nie mogą wydostać się na zewnątrz organizmu, początkowo dają uczucie przepełnienia, a następnie manifestują się bólem. Kolka może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego małego człowieka, może być konsekwencją nieprawidłowej techniki karmienia: Może być to nerwowość lub pokarm matki, która spożyła zbyt dużo wzdymających potraw. Kolka może być spowodowana alergią lub nadwrażliwością dziecka na białko mleka krowiego oraz zaburzeń mikroflory jelit.

Istnieje również teoria, według której kolkę u noworodków może wywoływać stan emocjonalny i psychiczny matki w czasie ciąży oraz po porodzie. Stres, niepokój, lęki, stany nerwicowe czy depresja mogą wpływać na rozwój układu pokarmowego nienarodzonego dziecka. Również dostawianie do piersi dziecka, kiedy kobieta cierpi na zespół baby blues czy depresję poporodową, mogą powodować kolkę u noworodka.

Jak pomóc dziecku, gdy dokucza mu kolka?

Jest kilka sposobów łagodzenia bólu podczas ataku kolki u niemowląt. Najlepiej jest obserwować maluszka i zwracać uwagę, w jakich sytuacjach pojawia się kolka. Wtedy rodzice mogą zadziałać, wyeliminować przyczynę lub odpowiednio reagować, gdy kolka już pojawi się u naszego dziecka. Niestety nie ma uniwersalnej porady, która zadziała na wszystkie dzieci, dlatego warto poznać i wypróbować wszystkie.

Sposób na kolkę – ciepły kompres

Pierwszym z ich jest ogrzanie brzuszka ciepłem kompresem, przeprasowaną żelazkiem tetrową pieluszką, małym termoforem. Niektórym maluchom ulgę przynosi ciepła kąpiel. Woda powinna mieć optymalną temperaturę — ok. 37°C, podczas kąpieli należy podtrzymywać dziecko w wanience.

kolka u dzieci - domowe sposoby
Fot.: Pexels

Masaż brzucha

Można też ułożyć malucha na sobie, tak by brzuszkiem stykał się z rodzicem. To sprawdzona pozycja, która ma na celu pozbycie się gazów, a maluszek uspokaja się, czując ciepło rodzica. Warto też wykorzystać. Należy wykonywać okrężne ruchy od góry do dołu, mają one za zadanie przemieszczenie gazów w dolne partie jelit i ułatwienie im opuszczenie organizmu.

Przytulanie i kołysanie

Kolejne rozwiązanie to noszenie i przytulanie niemowlęcia zaspokaja podstawową potrzebę bliskości i sprawia dziecku przyjemność. Można też ciasno owinąć dziecko w ręczniczek, tak, by czuło się bezpiecznie i ciepło, jak w brzuchu mamy. Kolejnym sposobem na kolkę u niemowlęcia jest rytmiczne kołysanie. Jeśli maluch cierpi na kolkę, kołysz go rytmicznie na rękach, w kołysce w wózku. Maluszek szybko się uspokoi. Można jeszcze dodać smoczek, ulubioną pieluszkę i cicho nucić kołysankę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here