Uczucie pełności, skurcze jelit, jakby coś uciskało brzuch. Z pewnością każdy to kiedyś przeżył. Wzdęcia wynikają z nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym, z którym organizm nie jest w stanie sobie poradzić. Chociaż dolegliwość jest dość kłopotliwa, to jednak w większości przypadków można się jej skutecznie pozbyć, stosując sprawdzone, domowe sposoby.

Wzdęcia – jak się objawiają?

Gazy jelitowe są mieszanką substancji – tlenu, związków siarkowodoru, azotu i innych związków znajdujących się naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Dostają się do organizmu przez jamę ustną, są także produkowane przez żyjące w jelitach bakterie. Nie zawsze jednak uczucie wzdęcia wynika z nagromadzonych w przewodzie pokarmowym gazów. Może być spowodowany zbyt szybkim spożywaniem pokarmów. Kiedy pokarm w naszych jelitach przesuwa się zbyt szybko, jedzenie nie zostaje dokładnie strawione. Z kolei zbyt wolne przemieszczanie się treści pokarmowej, przyczynia się do zalegnięcia pożywienia w jelitach i fermentacji. Na skutek właśnie tych nieprawidłowości, możemy doświadczyć wzdęć lub gazów jelitowych.

Wzdęcia – jakich produktów unikać?

Po połknięciu powietrza podczas jedzenia lub picia, większość z niego uwalniamy w postaci odbijania. Pozostały gaz przechodzi do dalszych części przewodu pokarmowego, aż do jelita grubego, gdzie bakterie zajmują się rozkładem niestrawionego pokarmu — efektem tego procesu jest także produkcja gazów. Wszystkie te gazy oddawane są później na zewnątrz.
Gazy może wywoływać zbyt szybkie spożywanie pokarmów (ponieważ przy okazji połykamy powietrze), popijanie napojów gazowanych. Wzdęty brzuch najczęściej jest spowodowany niewłaściwą dietą, np. spożywaniem produktów z dużą ilością węglowodanów, a są to: warzywa, takie jak: cebula, kalafior, kapustka, brukselka, brokuły, szparagi, kalarepa, fasola i inne nasiona roślin strączkowych. Niekorzystny jest też nabiał, a w szczególności mleko i produkty spożywcze, cukier, napoje gazowane oraz soki.

Wzdęcia i dieta

Nie tylko to, co jemy wpływa na nasze samopoczucie, ale również to, jak spożywamy posiłki. Gazy może wywoływać zbyt szybkie spożywanie pokarmów — dzieje się tak przez połykanie powietrza powietrze. Wymieniamy również popijanie napojów gazowanych lub spożywanie posiłków w stresie. Przejadanie się i spożywanie większych ilości pokarmu prowadzi do nadwyżki niestrawionych resztek w przewodzie pokarmowym. Następnie dochodzi do fermentacji wydzielania gazów, które dają uczucie wzdętego brzucha. Kolejną przyczyną jest nietolerancja pokarmowa. Najczęściej dotyczy nietolerancji laktozy zawartej w mleku i produktach mlecznych.

Wzdęcia a cykl miesiączkowy

Na zjawisko występowania wzdęć wpływa również cykl miesiączkowy. Jest to spowodowane procesem wymiany stężenia hormonów, które wpływają nie tylko na samopoczucie i zachowanie, ale również na pracę układu pokarmowego. W przypadku procesu produkcji wzdęć mowa tu o progesteronie. Wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich jelit, co sprzyja zaparciom i większej produkcji gazów.

Wzdęcia a styl życia

Ciągle wzdęty brzuch może być spowodowany siedzącym trybem pracy. Zdecydowanie nie służy on dobremu funkcjonowaniu układu pokarmowego. Nawet regularnie wykonywany szybki spacer może poprawić funkcjonowanie jelit.
Na nieprawidłową funkcję układu pokarmowego ma wpływ stres. Zwiększone napięcie i podenerwowanie wpływają negatywnie na pracę jelit i zaburzają ich perystaltykę. Dochodzi wtedy do pewnych zaburzeń, które powodują zaleganie resztek pokarmowych. To może skutkować pojawianiem się dolegliwości bólowych, uczucia ciężkości i wzdęcia brzucha.

Przyczyny wzdęć  – stosowanie leków

Zaburzenia pracy układu pokarmowego mogą być działaniem niepożądanym stosowania różnych leków. Weźmy na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli powszechnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty. Tego typu dolegliwości często pojawiają się też po antybiotykoterapii.

Jak pozbyć się wzdęć?

Jeśli rozumiemy już proces powstawania gazów i wzdęć, warto skupić się na ich leczeniu. Nadmierne gazy bardzo często są spowodowane ciężkostrawną dietą. Jeśli na co dzień spożywamy posiłki bogate w tłuszcz zwierzęcy i białko, w naszych jelitach może powstawać zbyt dużo dwutlenku węgla. W soku trzustkowym i żółci.
Nadmierne gazy mogą występować również po spożyciu produktów mlecznych. Jeśli gazom towarzyszą wzdęcia, nudności i bóle brzucha, może to świadczyć o braku laktazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za ułatwienie trawienia laktozy.

Jak pozbyć się wzdęć? Naturalne sposoby

Zwykle w przypadkach, gdy dokuczają wzdęcia i gazy sięgamy po leki farmakologiczne lub ziołowe herbatki, lub po prostu czekamy, aż uciążliwa dolegliwość przejdzie sama. Mało z nas wie jednak, że doskonałym i w pełni naturalnym sposobem zwalczania nieprzyjemnych gazów jelitowych jest aktywność fizyczna. To pewna metoda zwalczania przykrych dolegliwości, a w dodatku naturalna i świetna dla naszego ciała. Warto zatem pójść na 30-40-minutowy spacer lub poćwiczyć w domu. Szczególnie zalecana jest yoga, która pomaga w zrelaksowaniu się całego ciała, w tym także brzucha i jego zawartości. Rozluźnia jelita i relaksuje mięśnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here