Tempo życia, to jak się odżywiamy, a także stres i inne uwarunkowania środowiskowe wpływają na nasz organizm. Wszelkie niedobory witamin mogą skutkować licznymi problemami skórnymi, takimi jak: trądzik, suchość, pękające naczynka, szara skóra, podkrążone oczy, zajady i afty. Gdy ilość dostarczanych składników odżywczych jest niewystarczająca, organizm próbuje radzić sobie z ich brakiem, pobierając je ze skóry. Dlatego to właśnie skóra jako pierwsza zdradza, że w diecie brakuje witamin. Czasem też problemy ze skórą mogą oznaczać chorobę. Sprawdź jakie sygnały daje nam organizm i spróbuj je odczytać!Niedobór witamin – bóle głowy
Bólom głowy towarzyszy cały wachlarz objawów, takich jak brak koncentracji, poczucie ogólnego rozbicia, zmęczenie i jednocześnie kłopoty ze snem, rozdrażnienie i nudności. Funkcjonowanie w takim stanie nie jest możliwe, więc najczęściej sięgamy po środki, od których oczekujemy, że zadziałają szybko i skutecznie. Trudno się temu dziwić. Jednak prócz doraźnej pomocy warto zbadać przyczynę, dla której ból głowy uporczywie powraca. Najczęstsze bóle to napięciowe, które najczęściej są spowodowane odwodnienie, zmiany hormonalne lub spowodowane stresującym dniem. Jednak nawracające bóle często spowodowane są niedoborem witamin D, B6, B12 i kwasu foliowego może być przyczyną bólu głowy i migren. Niedobory kwasu foliowego i witaminy B12 przyczyniają się do m.in. ból głowy, zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją oraz ogólne rozdrażnienie. Z kolei witamina B6 jest odpowiedzialna m.in. za równowagę zarówno hormonu serotoniny, jak i dopaminy, które uczestniczą w kontakcie między komórkami nerwowymi. Zaburzenie tej równowagi skutkuje uciążliwym bólem głowy lub migreną.
Niedobór witamin – opryszczka i zajady
Jednym z najbardziej widocznych przejawów tego, że coś dzieje się w naszym organizmie są przesuszone wargi. Często wystarczy zastosować odpowiednią pielęgnację w postaci kremów i balsamów ochronnych czy pozbyć się nawyku oblizywania ust, aby przywrócić im stan odpowiedniego nawilżenia. Nierzadko jednak wysuszone, pokryte skórkami wargi są przejawem osłabienia organizmu i problemami z układem odpornościowym. Zajady, czyli stan zapalny kącików ust, mogą być przejawem niedoborów witamin z grupy B lub witaminy C, a także żelaza. Często bywają również oznaką infekcji wywołanej przez grzyby lub bakterie.
Niedobór witamin – problemy z koncentracją
Jeśli od dłuższego czasu odczuwamy zmęczenie, problemy z koncentracją, przyspieszone bicie serca i duszność. To najprawdopodobniej organizmowi brakuje witaminy B12. To bardzo ważny składnik, bez którego czujemy się nieustannie zmęczeni, a nawet zbliżamy się ku ponurym myślom. Witaminę tę znajdziemy w codziennych produktach jak mięso, szczególnie podrobach, poza tym warto go znaleźć w rybach, jajkach, mleku i serach. Jeśli nie jemy tych produktów, często warto rozważyć suplementację tej witaminy.
Z kolei, jeśli na twarzy zaczynają pojawiać się bolesne ropne zmiany lub trądzik może być to sygnałem o niewystarczającej ilości witaminy A, lub D oraz kwasów tłuszczowych. Postaraj się uzupełnić dietę o orzechy włoskie, marchew, paprykę i dobrej jakości masło.
Niedobór witamin – opuchlizna
Jeśli od jakiegoś czasu puchną ci nogi i ręce, a do tego pod oczami pojawiły się nieestetyczne „worki”, to prawdopodobnie twoje ciało zmaga się z niedoborem witamin z grupy B i jodu, który równoważy pracę tarczycy. Częstymi sprawcami powstawania obrzęków jest nieproporcjonalna ilość sodu w stosunku do potasu, a sód sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
Niedobór witamin – wypadające włosy
Przeczesując włosy, widzisz, że coraz więcej z nich zostaje na szczotce? To prawdopodobnie objaw niedoboru witaminy B7 (biotyny). Jeśli w twoim organizmie brakuje tego związku, to zapewne zauważysz także spadek nastroju, senność oraz zapalenie spojówek. Poziom biotyny może się drastycznie zmniejszyć po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków. Osoby, które codziennie znajdują na swoim grzebieniu coraz więcej włosów, koniecznie powinny wykonać badanie krwi sprawdzające poziom żelaza. Wypadanie włosów może być objawem niskiego poziomu tego pierwiastka we krwi lub anemii spowodowanej jego brakiem. Oprócz wypadania włosów, niedobór żelaza objawia się gorszym nastrojem, słabszą koncentracją, zaburzeniami pamięci, a także bladością skóry i łamliwością paznokci.