Organizm ludzki stanowi harmonijną całość, co bardzo dobrze widać w kontekście kondycji psychicznej i fizycznej oraz wyglądu skóry twarzy. Na osłabienie organizmu wpływa wiele czynników, może być zarówno niegroźnym stanem przejściowym, jak i poważnym sygnałem wysyłanym przez nasze ciało. Jak wzmocnić osłabiony organizm i jakie mogą być przyczyny pogorszenia stanu zdrowia? 

Osłabienie organizmu – objawy

Zmęczenie, senność, brak energii to objawy – to objawy osłabienia organizmu. To niepokojące sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Złe samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas to znak, że z organizmem dzieje się coś złego. Należy do nich również obniżona temperatura, trudności z koncentracją, nerwowość, a także bóle głowy. Osłabienie jest dość powszechne, w szczególności w obecnych czasach, kiedy tempo życia wzrasta, pracy towarzyszy ciągły stres oraz pośpiech. Przejściowe uczucie osłabienia jest tak typowe, że u większości osób nie budzi niepokoju i tak właśnie prowadzi to do poważnego osłabienia.

Osłabienie organizmu – przyczyny i pierwsze objawy

Większość z nas nieustannie chodzi zmęczona, niewyspana i niedostatecznie zregenerowana. Większości z nas brakuje snu, wytchnienia i zwykłego odpoczynku. Przemęczenie, najogólniej mówiąc, jest jednym z rodzajów zaburzenia gospodarki całego organizmu. Często nam doskwiera i jest jednym z przejawów niewłaściwej troski o organizm, a takich stanów jest znacznie więcej. Zazwyczaj lekceważymy takie zmęczenie, nieustanną pracą, obowiązkami, czy też problemy. To wszystko się nawarstwia, a my czujemy, że nie odpoczęliśmy. W obrębie tygodnia czujemy się przepracowani i na nic, poza obowiązkami, nie mamy czasu. Czekamy na weekendy, które mijają niespotykanie szybko. Tak szybko, że nawet nie jesteśmy w stanie odpocząć. Ponownie zaczyna się poniedziałek, pędzimy w parze z naszymi zadaniami i tak przez wiele miesięcy. W takich wypadkach o osłabienie organizmu nie trudno.

osłabienie organizmu - objawy
Fot.: Unsplash

Osłabienie organizmu w przypadku rożnych chorób

Gdy odporność organizmu ulega osłabieniu w związku z przeziębieniem, najczęściej jesteśmy atakowani przez wirus opryszczki. Jest ona sygnałem, że nasz organizm w danym momencie wyczerpał swoje psycho-fizyczne możliwości i wymaga relaksu i odpoczynku. Choć nie utrudnia nam codziennego życia, to sprawia, że czujemy się mniej pewni siebie. Pojawienie się opryszczki może być znakiem, że należy zwolnić tempo. Bardzo istotną przyczyną pojawienia się opryszczki bywa także gwałtowny stres. W tym wypadku opryszczka może zaatakować nawet w ciągu kilku godzin. Potocznie określana jako zimno, gdy raz wniknie do naszego organizmu, pozostaje w nim uśpione. U niektórych osób, pod wpływem pewnych czynników wirus uaktywnia się, powodując pojawienie się niechcianej i bardzo nielubianej opryszczki.

Ogólnemu osłabieniu organizmu towarzyszą również choroby tarczycy – nadczynności i niedoczynności. Objawiają się nadmierną sennością, zmniejszeniem lub wzrostem wagi ciała, suchością skóry, zaburzeniami koncentracji a czasem nawet funkcjami poznawczymi.

Znaczne osłabienie organizmu może też zwiastować niedokrwistość, czyli anemię. Jest to schorzenie, które polega na utrzymującym się nieprawidłowym poziomie hemoglobiny tudzież liczby krwinek czerwonych. Ich mniejsze stężenie niż przewiduje norma powoduje osłabienie organizmu, ale także uczucie przemęczenia, które jest permanentne.

Niektóre przyczyny osłabienia mogą mieć silny związek z nieprawidłowym trybem życia, w tym źle zbilansowaną dietą. Dlatego zamiast sięgania po modne składniki o jednotorowym działaniu, lepiej starać się kompleksowo wzmocnić organizm za pomocą suplementów z dodatkiem witaminy B oraz D, a także superfoods. Niezależnie, czy te rodzime, jak pietruszka czy szpinak, czy zagraniczne, jak aloes czy chlorella. Jedne i drugie mają szansę w naturalny sposób wzmocnić organizm od środka. Osłabienie organizmu może mieć też związek z zakażeniami bakteryjnymi, grzybami i pasożytami. Taki organizm swoje zasoby energetyczne zużywa na walkę ze stanem zapalnym. Tu również mogą być pomocne superfoods, takie jak kurkuma o udowodnionych właściwościach przeciwzapalnych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here