Profesjonalne wybielanie gwarantuje piękny uśmiech bez szkody dla uzębienia. Jakie metody wybielania zębów stosują stomatolodzy? Jak przygotować się do zabiegu i co robić, a czego nie już „po”? Sprawdź!

Wybielanie zębów u dentysty – stosowane metody

Wybielanie zębów jest jednym z niezwykle popularnym zabiegiem w gabinetach dentystycznych. Wiele osób jest zdania, że zdrowy i zadbany uśmiech dodaje atrakcyjności i podnosi pewność siebie. Jest w tym wiele prawdy, gdyż zaniedbane i przebarwione zęby często są źródłem kompleksów. Sam zabieg wybielania zębów polega na rozjaśnieniu barwy zębów, przeważnie o kilka tonów. Często korzysta się z domowych sposobów wybielania, jednak najszybsze efekty można uzyskać w gabinetach dentystycznych. Zanim zdecydujemy się na taki krok, piorytetem jest zadbanie o zdrowie jamy ustnej. Śluzówka i dziąsła powinna być w dobrej kondycji bez stanów zapalnych, zaś zęby bez próchnicy oraz kamienia nazębnego.

Wybielanie za pomocą specjalnej lampy

W gabinecie dentysta może zaproponować wybielanie specjalną lampą lub nakładkami, choć najlepszy efekt daje połączenie obu tych metod. Wybielanie lampą trwa ok. 45–60 minut. Polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, który pod wpływem działania światła lampy reaguje w ten sposób, że wybiela zęby. Po sesji z lampą zęby mogą być bielsze nawet o kilka tonów.

Wybielanie metodą nakładkową

Kolejnym rozwiązaniem jest wybielanie zębów za pomocą nakładek. To metoda coraz mniej popularna, choć wciąż stosowana. Polega na przygotowaniu przez dentystę dopasowanej nakładki do jamy ustnej. Jednak to od nas zależy, aby przez kolejne 2-4 tygodnie rozprowadzać na niej żel wybielający i nakładać ją na zęby w dzień lub w nocy, najczęściej na 4 godziny. To sposób zdecydowanie dla cierpliwych. a metoda sprawdzi się jedynie przy niezbyt dużych przebarwieniach. Może jednak wybielić nasze zęby o kilka odcieni, a efekt będzie utrzymywał się nawet przez 2 lata.

Laserowe wybielanie zębów

Kolejna metoda polega na wybielaniu zębów za pomocą laseru, a nasze zęby staną się bielsze nawet o osiem odcieni w bardzo krótkim czasie. Przed podjęciem decyzji o wybielaniu laserowym należy wyleczyć wszystkie ubytki w zębach. Metoda nie jest polecana osobom zmagającym się z chorobami dziąseł czy odsłoniętymi szyjkami.

Wybielanie zębów – efekty uboczne

Tak naprawdę każda metoda wybielania zębów może przyczynić się do osłabienia szkliwa oraz późniejszej konieczności leczenia. Sam zabieg wybielania u pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie miewali styczności z nadwrażliwością, mają zdrowe zęby taka dolegliwość również się nie pojawia. Zazwyczaj jest ona następstwem wad zgryzu, złej higieny jamy ustnej, stosowania nieodpowiednich środków higienicznych, mikropęknięć bądź pęknięć szkliwa. Często bywa następstwem wybielania nakładkowego, gdzie zęby, jak i dziąsła są narażone na działanie substancji wybielającej. Jej odczuwalność jest uzależniona od klienta i może być niewielka i miejscowa. Jednak zawsze jest niwelowana specjalnymi witaminami lub preparatami i znika do 24 godzin po zabiegu. Plamy i smugi są wynikiem utleniania się szkliwa (wybielania), czyli wędrowania wapnia w zębie.

Okres występowania plam czy smug wiąże się ze stabilizacją koloru, która trwa około dwa tygodnie po wybielaniu zębów. Po tym czasie kolor wyrównuje się, a wapń osadza się, powodując równy kolor zęba. Kwestia diety odnosi się zarówno do codziennej profilaktyki pozwalającej ustrzec się nieestetycznych przebarwień, jak i do okresu po zabiegu wybielania. Tuż po zabiegu wybielania warto pamiętać o tzw. białej diecie, czyli unikaniu pokarmów i produktów zawierających kolorowe barwniki, zarówno te naturalne, jak i sztuczne. Są to przede wszystkim: kawa, czarna herbata, napoje typu cola, czerwone wino, papierosy, owoce takie jak jagody, truskawki, wiśnie, maliny, granaty oraz wszystko na ich bazie np. konfitury, soki, buraki, przyprawy takie jak kurkuma, curry, cynamon, czerwona papryka. Połączenie zabiegu wybielania z odpowiednimi nawykami daje najlepsze rezultaty i pomaga podtrzymać efekt wyraźnie jaśniejszych zębów. „Białą dietę” należy stosować w trakcie procesu wybielania np. nakładkami i kontynuować po nim od kilku do maksymalnie 14 dni aż do stabilizacji odcienia.

metody wybielania zębów
Fot.: Pexels

Jak przedłużyć efekt profesjonalnego wybielania zębów?

Przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu wybielania, zęby są wyjątkowo wrażliwe na wszystkie naturalnie barwiące szkliwo produkty. Dlatego stomatolodzy na czas rekonwalescencji i utrwalania efektów zabiegu rekomendują przejście na tzw. „białą” dietę. Eliminuje ona wszystkie rodzaje pożywienia, które mogą zniweczyć zabieg wybielania. Są to m.in. kawa, czarna herbata, kolorowe alkohole, słodkie napoje gazowane, słodycze, warzywa zawierające szczawiany oraz te, które zawierają silne barwniki, np. buraki, jagody, wiśnie, pomidory, marchew. Należy również wykluczyć niektóre przyprawy: kurkumę, cynamon, paprykę, curry. Zakazane jest palenie papierosów – mogą przebarwiać zęby mocniej niż były przed zabiegiem wybielania.
Ponieważ przez pierwsze dni po zabiegu zęby wykazują dużą nadwrażliwość, zalecane jest spożywanie jedzenia i napojów wyłącznie w temperaturze pokojowej.
Jak długo będziesz się cieszyć śnieżnobiałym uśmiechem, tak naprawdę zależy wyłącznie od Ciebie. Zdrowa dieta, unikanie palenia i jedzenia produktów barwiących, dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego, mają zdecydowane znaczenie dla utrzymania efektu zabiegu wybielania. Przy takim podejściu i stosowaniu się do wskazówek dentysty, efekt po wybieleniu zębów w gabinecie stomatologicznym powinien utrzymać się ok. 4 lata.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here