Jeśli chcemy przez dłuższy czas utrzymać młoda i jędrną skórę, musimy ją odpowiednio nawilżać. Emolienty to sprzymierzeńcy naszej skóry, a w szczególności tej delikatnej, skłonnej do podrażnień. Mogą być stosowane nawet u niemowląt i są popularnym składnikiem dermokosmetyków. Co to są emolienty i jak je poprawnie stosować?

Emolienty – co to jest?

Emolienty to substancje o szerokim zastosowaniu. Przywracają i utrzymują prawidłowe nawilżenie, elastyczność i natłuszczenie skóry. Wykazują działanie przeciwzapalne. Emolienty mają za zadanie zapobiegać nadmiernej utracie wody przez naskórek, dzięki tworzeniu warstwy ochronnej na powierzchni skóry. Wspomagają także leczenie wielu problemów dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry, alergia skórna, a także łuszczyca. Emolienty znajdują się w składzie wielu kosmetyków takich jak: oliwki do ciała, kremy, żele pod prysznic, mleczka do ciała i balsamy.

Skład emolientów

Naturalne oleje roślinne wchodzące w skład emolientów są bogate w kompleks kwasów Omega 3-6-9. Ich zadaniem jest uzupełnić niedobory lipidów, utrzymać dłużej wodę w głębokich warstwach skóry oraz zniwelować uczucie swędzenia. W składzie emolientów znajdują się również humektanty, składniki okluzyjne, najczęściej są to kwasy tłuszczowe, parafina albo wazelina. Nie umożliwiają tworzenie na powierzchni naskórka cieniuteńkiej warstwy ochronnej, która zapobiega ewentualnej utracie nawilżenia ze znajdujących się głębiej warstw skóry. Co więcej, w składzie emolientów znajdziemy substancje odpowiedzialne za uzupełnianie lipidów naskórka. Zawierają one między innymi cholesterol, kwas linowy i linolowy, trójglicerydy czy ceramidy. Tego typu zestaw składników pozwala na odbudowanie uszkodzonej warstwy lipidowej naskórka.

Emolienty – jak działają?

Podczas naturalnego złuszczania się naskórka, które bardziej nasilonym w przypadku suchej skóry, powstają na powierzchni skóry „ubytki”, które w skrajnej postaci wyglądają jak łuski. Emolienty wypełniają owe miejsca, sprawiając, że skóra robi się gładka i miękka. Same w sobie nie dostarczają one więc wody do głębszych warstw skóry, ale działają raczej powierzchniowo. Działają poprzez tworzenie na powierzchni skóry płaszcz, który chroni ją przed nadmiernym odparowywaniem wody oraz przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki niemu skóra jest prawidłowo nawilżona, przez długi czas pozostaje miła w dotyku i gładka, a co więcej nie przesusza się. Emolienty mają za zadanie również natłuszczenie, si tworzenie przyjemnego filtra. Zapewnieniają komfort skórze, eliminując do zera nieprzyjemne odczuwanie napięcia na jej powierzchni. Wspomagają proces leczenia wielu różnych schorzeń, które są przyczyną nadmiernie występującego przesuszenia skóry (na przykład w przypadku Atopowego Zapalenia Skóry). Obecne w preparatach będących emolientami znajdziemy składniki, które  przyspieszają proces gojenia się ran. Łagodzą też podrażnienia, stany zapalne, pieczenie oraz świąd.

emolienty i skóra
Fot.:Pexels

Emolienty dla noworodków i małych dzieci

Emoleinty z powodzeniem mogą stosować noworodki i dzieci. Naturalne jest dla nas sięganie po produkty z tymi składnikami w pierwszych latach życia dzieci. Niemowlęta mają niezwykle delikatną skórę, dlatego bardzo rozważnie należy dobierać im kosmetyki. Emolienty doskonale radzą sobie z częstymi wysypkami u maluchów. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do kosmetyków wieloskładnikowych, zawierających środki barwiące czy silne substancje zapachowe. Są one niewątpliwie atrakcyjne dla dzieci, jednak ich delikatna skóra może zareagować silną alergią. Preparaty zawierające emolienty pokrywają skórę delikatną warstwą. Chronią dziecko przed wirusami, bakteriami, grzybami, a także przed wpływem alergenów znajdujących się w powietrzu lub wodzie. Emolienty u dzieci zapobiegają podrażnieniom i wysuszeniu. Koją wszelkiego rodzaju wysypki i odparzenia pieluszkowe. Emolienty najlepiej wchłaniają się, gdy skóra jest miękka i wilgotna dlatego kremy i balsamy powinno się nakładać zaraz po kąpieli. Emolienty mogą być zawarte także i w samych środkach do kąpieli. Należy jednak pamiętać, że mając skórę wrażliwą, kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 – 15 minut, woda zaś nie może być gorąca.

Emolienty na AZS

Atopowe zapalenie skóry jest zapaleniem skóry spowodowany różnymi czynnikami: zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Na stan zapalny skóry z AZS wpływają warunki klimatyczne i zmiany pór roku, a także zanieczyszczenia środowiska, które wpływają na nasz układ immunologiczny czy alergeny. Ma charakter nawrotowy, występującymi okresami wyciszenia na przemian z okresami nasilenia, kiedy to objawy stają się szczególnie uciążliwe. Osoby z AZS są narażone na nadmierną suchość skóry, podrażnienia, które mogą prowadzić nawet do ran i nadżerek. Co gorsza, tej przypadłości towarzyszy swędzenie skóry, którego natężenie zależy od fazy choroby. Stosowanie odpowiednich kosmetyków przy atopowym zapaleniu skóry to codzienna podstawa i pozwala na utrzymanie dobrego stanu skóry oraz remisji AZS. Wskazaniem do zastosowania emolientów jest przede wszystkim suchość i reaktywność skóry. Skóra atopowa charakteryzuje się również niedoborem lipidów, aby zwiększyć ich ilość i poprawić stan skóry atopowej można skorzystać z emolientów. Skóra z AS narażona jest na utratę znacznej ilości wody i przyczynia się do złuszczenia naskórka oraz zmniejszenia jego elastyczności. Skutkiem tego jest zwiększenie podatności skóry na czynniki zewnętrzne, co wiąże się z rozwojem podrażnień, infekcji, alergii czy stanów zapalnych. Emolienty łagodzą podrażnienia i wnikają w wierzchnią warstwę skóry, chroniąc ja przed dalszymi podrażnieniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here