Choć obecność pasożytów kojarzy nam się głównie ze zwierzętami, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bytują one równie chętnie w ludzkich organizmach. Jest to problem, który dotyczy dużej części społeczeństwa. Choć staramy się żyć sterylnie, to pasożyty nadal zagrażają zdrowiu ludzi. Mogą wpływać nie tylko na nasz stan fizjologiczny, ale też emocjonalny. Dlatego warto raz na rok przeprowadzić kurację, która usunie z organizmu niechcianych gości.
Skąd się biorą robaki w naszym organizmie?
Pasożyty mają wiele możliwości, by dostać się do naszego organizmu. Mogą występować na niedomytych warzywach i owocach. Warto przestrzegać się też surowego lub niedogotowanego mięsa i ryb. Pasożyty jednak najszybciej przenoszą się na wskutek niewłaściwej higieny osobistej, dlatego tak ważne jest regularne mycie rąk. Warto pamiętać, że należy regularnie odrobaczać nasze domowe zwierzęta, gdyż pasożyty mogą się przemieścić na organizm ludzki. Najczęściej do zarażenia dochodzi na skutek spożycia zakażonej wody lub żywności. Kolejną drogą pasożytów jest ukąszenie owada lub nawet powietrze, w którym przez kurz transportowane są jaja pasożytów. Często do zakażenia dochodzi też podczas kąpieli w jeziorze lub rzece. Dodatkowo infekcjom sprzyjają podróże zagraniczne.
Szczególnie na zarażenie pasożytami mogą być dzieci. Trudno ustrzec przed nimi malucha – pasożyty jelitowe mogą dostać się do organizmu nawet w efekcie zabawy, czy to w piaskownicy, czy z ulubionym zwierzakiem.
Pewność, że dziecko ma robaki, dają dopiero wyniki testów w kierunku pasożytów jelitowych, jakie wykonać można w większości laboratoriów (to, że dziecko nie ma robaków, potwierdza dopiero wynik ujemny w trzykrotnym badaniu kału. Taki test zleci lekarz i powinien być wykonany kilka razy w celu wykrycia pasożytów, ponieważ jednorazowe badanie często nie jest odpowiednio miarodajne.
Jakie rozpoznać, czy jesteśmy zarobaczeni?
Objawy zależą od rodzaju pasożyta oraz od tego, gdzie się umiejscowił. Przede wszystkim musimy zachować czujność i nie przegapić objawów, które mogą sygnalizować obecność.
Większość zakażeń pasożytami przebiega bezobjawowo i na ogół nie są one niebezpieczne. Jeżeli już jednak jakieś objawy się pojawią, to często wskazują na inne choroby i mogą prowadzić do wielu błędnych diagnoz. U chorych pojawić się mogą bóle brzucha, a także nudności, biegunki, rozdrażnienie, spadek masy ciała, a także alergie.
Pasożyty najczęściej lokują się w przewodzie pokarmowym, powodując nudności, biegunkę oraz ostre bóle brzucha. Gdy się zaczynają się przemieszczać powodują krótkie i nagłe bóle brzucha oraz nudności. Objawystają się bardziej zróżnicowane, gdy dojdzie do rozprzestrzenienia larw pasożyta. Wraz z krwią mogą one przemieścić się do innych obszarów organizmu. Najbardziej jednak niebezpieczne są pasożyty, które za cel swojej wędrówki obierają sobie mózg człowieka. Mogą powodować zmiany w gospodarce hormonalnej człowieka, a nawet wpływać na osobowość chorej osoby. Aby pozbyć się pasożytów z mózgu najczesciej stosuje się leczenie farmakologiczne, które niestety nie zawsze jest skuteczne. Gdy choroba zaatakuje już narządy wewnętrzne, stosowana terapia ma na celu jedynie złagodzenie występujących objawów.
Naturalne sposoby na pasożyty w organizmie
Przy podejrzeniu obecności pasożytów można skorzystać z naturalnych sposobów. Ich działanie polega na tym, że tworzą nieprzyjazne dla robaków środowisko albo podtruwają je substancjami, które dla ludzi są nieszkodliwe.
Zawienną moc ma np. wyciąg z orzecha. Zawiera on juglon – związek chemiczny, który ma działanie detoksykacyjne. Podobnie działają pestki dyni, zawierające kukurbitacynę, która uszkadza układ nerwowy robaków. Mieszanka pestek dyni, z ryżem i oliwą z oliwek. Mikstura ma działanie przeczyszczające, należy spożyć, ponieważ zwalczyć owsiki, glistę ludzką i tasiemca, gdyż uszkadza ich układ nerwowy. Podobne działanie – ale już bez efektu przeczyszczającego – ma wypicie na czczo szklanki soku wyciśniętego ze świeżego miąższu dyni.
Szczególnie poleca się też sok z kiszonej kapusty to nieocenione źródło dobrego zdrowia. Potrafi czynić cuda, jeśli chodzi o naprawianie wszelkich zaburzeń przewodu pokarmowego. A zdrowy układ pokarmowy to dobra kondycja i witalność całego organizmu. Choć sok z kiszonej kapusty w smaku jest kwaśny, to jego działanie jest wręcz odwrotne – pomaga on odkwasić organizm i powoduje, że wnętrze przewodu pokarmowego staje się bardziej zasadowe. Takie środowisko jest niesprzyjające dla pasożytów.
Do walki z pasożytami stosuje się również czosnek. Jest znany jako naturalny antybiotyk, nie tylko wykazuje działanie bakteriobójcze, ale także niszczy inne drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak wirusy czy grzyby. Ponadto częste spożywanie czosnku to doskonały sposób, w jaki pozbywa się pasożytów jelitowych.
Najpopularniejszą metodą pozbywania się pasożytów jest stosowanie ziołowych kuracji odrobaczających. Warto jednak pamiętać, że powinny być one stosowane wspólnie z lekami. Są one skuteczne w eliminowaniu objawów towarzyszących zakażeniu pasożytami, jednak same w sobie nie są w stanie kompletnie usunąć ich z organizmu oraz zapobiec ich nawrotowi. Szczególnie poleca się: piołun, wrotycz ziele, a także krwiściąg lekarski.