Niemowlę już od pierwszych dni życia usiłuje komunikować się z otoczeniem. Dopóki jednak nie nauczy się mówić, ma ograniczone możliwości nawiązania kontaktu z rodzicami. Natura zadbała jednak o to, by żadna ze stron nie była całkowicie bezradna – maluchowi dała do dyspozycji cały wachlarz różnorakich sygnałów, rodzicom zaś intuicję, która pomaga im zrozumieć potrzeby nowego członka rodziny, nim on sam będzie w stanie je wypowiedzieć. Dlaczego płacze? Co jest tego powodem? Płacz niemowlaka może mieć różne przyczyny. Przeczytaj, co najczęściej spotyka rodziców.
Płacz niemowlaka – kolka
Prawie każdy niemowlak, poczynając już od drugiego tygodnia życia, zaczyna płakać bez konkretnego powodu. Czasem jednak typowe dla niemowlaków grymaszenie przemienia się w atak długiego płaczu. Pierwsze symptomy pojawiają się zwykle po południu lub późnym wieczorem. Najczęściej jest to spowodowane kolką. Typowymi objawami jest wzdęty i twardy brzuszek czerwone plamki na twarzy i nerwowe podkurczanie nóżek. Nie ustalono konkretnych przyczyn powstawania kolki u dziecka. Jednak zakłada się, że jest spowodowana niewłaściwym sposobem karmienia. Przyczyną mogą być problemy związane z niedostatecznym wykształceniem przewodu pokarmowego i układu nerwowego niemowlaka. Nazywamy to kolką. Może być także spowodowana połykaniem zbyt dużych ilości powietrza przez dziecko w trakcie płaczu lub karmienia go. To z kolei powoduje nagromadzenie gazów, które doprowadzają do wzdęć i bolesności brzuszka. Inną przyczyną kolki u dziecka może być skaza białkowa bądź nietolerancja laktozy. Sposoby na kolkę to masaż oraz ułożenie dziecka na brzuszku na ciele rodzica – dziecko wyczuwa bliskość rodzica, ponadto jest to również pozycja, która ułatwi odprowadzenie gazów.
Płacz niemowlaka – senność
Zdarza się, że maluch niemal natychmiast zasypia, kiedy jest zmęczony. Często jednak bywa rozdrażniony i płacze, ponieważ mimo zmęczenia nie może usnąć. Na początku to przeważnie kwilenie, jednak dość szybko przechodzi w intensywny płacz. Płacz spowodowany zmęczeniem łatwo rozpoznać, obserwując maluszka – typowe jest chaotyczne machanie rączkami, ziewanie, tarcie oczu czy łapanie się za uszka. Dziecko, leżąc w łóżeczku, może uspokoić się wówczas samo i zasnąć, ale być może trzeba będzie pomóc mu się wyciszyć – utulić, zanucić kołysankę, głaskać po główce lub przygotować kąpiel.
Płacz niemowlaka – ząbkowanie
Dziecko alarmuje płaczem rodzica, kiedy odczuwa dyskomfort w pieluszce. To druga najczęstsza przyczyna płaczu. Jednak nie każde dziecko musi tak reagować, mniej wrażliwe nie będą reagowały na pełną pieluchę, dlatego należy często sprawdzać jej zawartość. Kolejne powody to ząbkowanie. Towarzyszy mu obfite ślinienie się, może też pojawić się gorączka. Ponadto maluch wkłada do buzi rączki i różne przedmioty.
Dzieci bardzo często płaczą, kiedy jest im niekomfortowo – zbyt gorąco lub zimno. W pierwszym przypadku marudzenie przypomina zadyszkę (dopiero później zmienia się w płacz), a maluszek ma wypieki, jego ciało jest natomiast rozgrzane. Może też ściskać go ubranko oraz zbyt duża ilość światła.
Płaczące niemowlę – „purple crying”
Purpurowy płacz bardzo podobne objawy do kolki niemowlęcej. To spazmatyczny płacz niemowlaka, który pojawia się bez konkretnej przyczyny. Rodzice zadają sobie wtedy pytania: czy coś dolega ich dziecku, czy to początek choroby. Jednak jest to rodzaj płaczu związany z rozwojem emocjonalnym dziecka. Objawia się zazwyczaj w godzinach popołudniowych lub wieczornych i potrafi trwać nawet kilka godzin. Dziecko wygląda wtedy na takie, jakby działa mu się niewyobrażalna krzywda i jakby bardzo cierpiało, choć w rzeczywistości wcale nie tak nie jest. Uspokojenie płaczącego niemowlęcia jest bardzo trudne do wykonania, wręcz ma się wrażenie, że niemożliwe. Nie działa wtedy na nienoszenie, śpiewanie, kołysanie, przytulanie. W tym wypadku dziecko nie ma konkretnego powodu do płaczu. Niestety nie ma też konkretnych rozwiązań tego rodzaju płaczu. Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość.