Angina, choć często przypomina zwykły, acz niezwykle uciążliwy ból gardła, nie wolno jej lekceważyć. Nieleczona może powodować niebezpieczne dla naszego zdrowia powikłania. Ze względu na przyczynę występowania infekcji, wyróżnia się m.in. anginę bakteryjną i wirusową. Jakie są charakterystyczne objawy anginy paciorkowcowej, potocznie nazywanej ropnej i czy można się przed nią uchronić? Co to jest i jak ją odróżnić od zwykłej, wirusowej infekcji gardła?

Angina ropna a zwykła angina – jak odróżnić?

Nie zawsze jest proste odróżnienie angina wirusowej od bakteryjnej. Teoretycznie objawy anginy wirusowej, nazywanej chorobą przeziębieniową, są porównywalne do większości infekcji sezonowych, wywołujących takie dolegliwości, jak: ogólne osłabienie, zajady, ostre wręcz nasilone zapalnie gardła. W przypadku anginy paciorkowca, a konkretnie ropnej pojawia się brak kaszlu, szybki rozwój chorobowy, biały nalot na migdałkach oraz wiek chorego. Angina paciorkowcowa najczęściej spotyka dzieci. Aby wykluczać wszelkie podejrzenia, tutaj sprawdzi się szybki test STREP A’LERT.

Angina ropna – skąd się ją bierze?

Angina paciorkowcowa jest to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych o pochodzeniu bakteryjnym. Przyczyną tej choroby są paciorkowce ropotwórcze: streptococcus pyogenes, przeniesione drogą kropelkową, pokarmową lub obecne w gardle nosiciela. Potocznie nazywana jest anginą ropną lub anginą bakteryjną. Jest infekcją o bardzo uciążliwych objawach, szczególnie często atakuje dzieci. Wysoka gorączka i silny ból gardła utrudniający przełykanie to pierwsze oznaki tej choroby. Pojawiają się one nagle i ma tendencję do szybkiego rozwoju.

Angina ropna – jak się objawia?

Objawy przy anginie paciorkowcowej są dość charakterystyczne. Choroba zaczyna się gwałtownie i nagle, pojawia się silny ból gardła, utrudniający swobodne połykanie, gorączka przekraczająca 38°C, ból głowy, a czasem także ból brzucha, nudności i wymioty. Błona śluzowa gardła jest intensywnie czerwona i obrzęknięta, podobnie języczek podniebienny. Na migdałkach podniebiennych odznacza się wyraźny ropny wysięk, na błonie śluzowej podniebienia mogą być widoczne wybroczyny, język jest obłożony. Węzły chłonne szyjne przednie ulegają powiększeniu, mogą być tkliwe lub bolesne przy dotyku.

angina ropna jak się objawia
Fot.: Pexels

Angina ropna – jak przebiega u dzieci?

Angina paciorkowcowa rzadko wywołuje objawy charakterystyczne dla infekcji wirusowych, takie jak: katar, kaszel, chrypka, łzawienie oczu czy bóle mięśniowo-stawowe. Jednak u dzieci zdarzają się zaburzenia drożności nosa i problemy w oddychaniu nasilone w trakcie snu. Za to towarzyszą jej problemy z przewodem pokarmowym, czyli biegunka, ból brzucha. Im mniejszy pacjent, tym trudniej o spokój i radzenie sobie z dolegliwościami powodowanymi przez chorobę. Towarzyszące anginie wymioty i wysoka gorączka mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.
Większość takich infekcji ustąpi samoistnie w ciągu kilku dni, warto jednak iść do lekarza, który zdecyduje, czy wdrażać leczenie antybiotykiem. Nieleczona angina paciorkowcowa wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Jak leczyć anginę ropną?

Poza objawami klinicznymi, które świadczą o anginie ropnej, dodatkowo w celu rozpoznania choroby lekarz może zlecić Ci posiew z wymazu z gardła i migdałków. Wynik tych badań daje jednoznaczną odpowiedź czy infekcja jest angina ropna. Pozwoli również potwierdzić lub wykluczyć obecność paciorkowca, lub innej bakterii w Twoim gardle.
Warto również wykonać antybiogram, czyli badanie mikrobiologiczne, które pomoże ustalić lekarzowi, jakim antybiotykiem należy Cię leczyć. Ten sposób da Ci praktycznie 100-procentową pewność, że terapia się powiedzie.

Angina ropna  – długość trwania

Jeśli zastanawiasz się, ile angina paciorkowcowa trwa? Po odpowiednim zdiagnozowaniu Antybiotyk przyjmuje się zazwyczaj minimum 10 dni. Ważne jest jednak, że już po pierwszej dobie jego podawania chory przestaje być dla innych źródłem zakażenia. Antybiotykoterapia to nie tylko pomoc jednostce, lecz także skuteczne zatrzymuje dalsze rozprzestrzenianie się choroby na większe skupiska ludzi. Leki pozwalają też obniżyć temperaturę i skrócić czas trwania gorączki, której największe nasilenie obserwuje się zazwyczaj w pierwszych 3-5 dniach choroby. Co jednak istotne, poza podawaniem choremu antybiotyków, ważne jest również aplikowanie leków nastawionych na łagodzenie objawów. Przede wszystkim są to środki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe – głównie preparaty stworzone na bazie ibuprofenu lub też paracetamolu. Dodaje się do tego także pastylki do ssania, aerozol albo roztwór do płukania – tj. środki, które miejscowo zadziałają na problemy z gardłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here