Wymaz z gardła to badanie laboratoryjne, które wykonywane jest w przypadku częstych infekcji. Wykonuje się je, gdy istnieje podejrzenie konkretnego schorzenia. Celem badania jest określenia rodzaju bakterii atakującej gardło pacjenta oraz tego, na jaki antybiotyk jest podatna. Nie każdą bakterię zwalcza każdy antybiotyk, dlatego przeprowadzenie takiego badania jest tak ważne. Dowiedz się, kiedy zaleca się wykonanie tego badania?
Wymaz z gardła – co to jest?
Jama ustna jest wypełniona rozmaitą florą bakteryjną, jednak tego rodzaju organizmy typowo nie doprowadzają do wystąpienia i infekcji. Do wymazu z gardła występują pewne dość określone przesłanki. Wymaz z gardła jest badaniem laboratoryjnym. Służy do diagnostyki różnych infekcji toczących się w obrębie migdałków czy właśnie gardła. Wirusy, bakterie, grzyby – lista patogenów, które mogą doprowadzać do rozmaitych zakażeń górnych dróg oddechowych jest naprawdę wyjątkowo długa.
Na czym polega badanie wymazu z gardła?
Badanie te polega na pobraniu materiału ze ściany gardła oraz migdałków za pomocą specjalnego zestawu składającego się z patyczka, wymazówki oraz specjalnego podłoża transportowego. Z materiału pobranego drogą wymazu wykonuje się szybkie testy diagnostyczne lub posiew krwi (hodowlę bakterii) z antybiogramem, czyli wrażliwością na antybiotyki. Wymaz z gardła służy przede wszystkim do diagnozowania infekcji bakteryjnych górnych dróg oddechowych. Na drodze tego badania możliwe jest również sprawdzenie, czy jama ustna pacjenta została skolonizowana przez chorobotwórcze gatunki grzybów.
Wymaz z gardła – wskazania
Posiew najczęściej zlecany jest w przebiegu nawracających zapaleń gardła. Różne gatunki bakterii wywołują choroby przebiegające ze stanem zapalnym górnych dróg oddechowych. Tak samo każdy z nich ma inną wrażliwość na antybiotyki. Wymaz z gardła może być zalecony szczególnie u pacjentów z przewlekłymi stanami zapalnymi, do których dochodzi w tym obszarze, jak i w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej. Wskazówkami tutaj są objawy, takie jak: wysoka gorączka, brak kaszlu, silny ból gardła, a także stwierdzenie istnienia w obrębie migdałków białawego nalotu.
Test na anginę bakteryjną
Podczas badania istnieje też szczególny typ wymazu gardła, czyli szybki test na paciorkowce. Termin „angina paciorkowcowa” zapewne nie jest obcy żadnemu rodzicowi – tego typu zakażenie spotykane jest bowiem najczęściej u dzieci. Choroba ta wywołuje szereg niebezpiecznych dla zdrowia i życia, szczególnie u dzieci powikłań. W przypadku jej podejrzenia, lekarze dysponują jednak innym badaniem, którym są tzw. szybkie testy na paciorkowce. Materiał pobierany jest w tym przypadku podobnie jak przy typowym wymazie z gardła, jednakże później jest on przenoszony na specjalne paski czy kasetki. Wyniki szybkich testów na paciorkowce są gotowe już po kilku minutach.
Jak się przygotować do badania?
Zaleca się, aby wymaz wykonać z rana, najlepiej czczo. Jeśli badanie przeprowadzane jest później w ciągu dnia, to przez około trzy godziny przed badaniem nie należy jeść ani pić. Pod żadnym pozorem nie można również myć zębów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ badanie może powodować odruch wymiotny, a dodatkowo nie spowoduje wypłukania z gardła cennych dla badania drobnoustrojów czy bakterii.
Przebieg wymazu
Badania nie należy wykonywać bezpośrednio po przebyciu antybiotykoterapii, najlepiej odczekać minimum 5 dni od zakończenia leczenia. Podczas pobierania wymazu z gardła pacjent jest w pozycji siedzącej. Wymaz pobiera się za pomocą specjalnego patyczka, na którego końcu znajduje się jałowa wata albo bibułka. Do pobrania wymazu pacjent musi szeroko otworzyć usta, ponieważ wymaz pobiera się z obszaru migdałków i tylnej ściany gardła, a nie z jamy ustnej. Bezpośrednio po pobraniu wymazu próbka jest umieszczana w specjalnym, sterylnym pojemniku.
Interpretacja wyników
Na wyniki wymazu z gardła czeka się od 12 do max. 24 godzin. Wynik ujemny badania wymazu z gardła oznacza brak występowania w jamie ustnej bakterii lub grzybów. Dotyczy to zarówno badania mającego na celu wykrycie przyczyny zapalenia lub bólu gardła, jak i badania na nosicielstwo. W takiej sytuacji, jeśli objawy infekcji są obecne, należy podejrzewać ich przyczynę wirusową. W przypadku otrzymania wyników wymazu z gardła wynik dodatni oznacza zwykle obecność zakażenia bakteryjnego. W takiej sytuacji istnieje konieczność włączenia odpowiednich antybiotyków celowanych w patogeny, które je wywołują.