Męty przez pacjentów często opisywane są jako mroczki przed oczami. Podpowiadamy, czym się charakteryzują oraz jak skutecznie można z nimi walczyć. Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się doskonałym wzrokiem przez długie lata!
Czym są męty?
Mowa o sytuacji, w której pacjenci wskazują na tzw. latające muszki czy mroczki przed oczami. Charakterystyczne są również ruchome cienie, szare lub czarne plamki, punkciki, nitki, pajęczyny lub chmurki, które poruszają się wraz z ruchem oka. Męty w ciele szklistym objawiają się najczęściej podczas patrzenia na duże i jasne powierzchnie. Mowa tu np.
o błękitnym niebie czy ekranie komputerowym.
Warto pamiętać, że męty mogą być zjawiskiem normalnym, jeżeli pojawiają się rzadko i w małych ilościach. Większość z nich nie jest groźna dla zdrowia, jednak gwałtowne zwiększenie częstotliwości ich występowania oraz błyski w oku należy skonsultować ze specjalistami.
Dziś tego typu problemy można skutecznie rozwiązać, lecz konieczne jest wsparcie doświadczonych ekspertów, którzy korzystają z nowoczesnych technologii i oferują pacjentom wsparcie na najwyższym poziomie. Właśnie dlatego warto odwiedzić Eksperckie Centrum Okulistyczne Instytut Oka. Pracujący tam specjaliści pomogli już wielu osobom
z przeróżnymi problemami związanymi ze wzrokiem.
Powstawanie mętów w oku
Ciało szkliste stanowi galaretowaną substancję, którą wypełniona jest gałka oczna. W skład szklistki wchodzi głównie woda, a także kwas hialuronowy oraz kolagen, które pełnią funkcję rusztowania. Podczas procesów zwyrodnieniowych w zakresie ciała szklistego włókna kolagenowe ulegają rozpadowi. Następuje również rozpływ kwasu hialuronowego i odkładanie się produktów przemiany materii.
W takim stanie ciało szkliste, które wcześniej znajdowało się na wspomnianym rusztowaniu, po latach może ulegać odwodnieniu i zagęszczeniu. To z kolei prowadzi do powstawania złogów, czyli mętów ciała szklistego, które przyjmują zróżnicowane formy.
Męty pojawiają się u osób w każdym wieku, choć częściej po 50 roku życia. Ponadto ich powstawaniu sprzyjają krótkowzroczność, cukrzyca, zmiany pozapalne, operacja zaćmy, proces odłączenia tylnego ciała szklistego oraz urazy oka.
Leczenie mętów
Doskonałym rozwiązaniem dla wielu pacjentów może być nieinwazyjna metoda leczenia mętów, jaką jest witreoliza laserowa. Zabieg ten polega na odparowaniu mętów ciała szklistego lub rozdrobnieniu ich i przesunięciu. W tym celu korzysta się z impulsów nanosekundowych światła laserowego, które charakteryzują się niską energią.
Energia trafia w męt i odparowuje jego składniki w postaci cząsteczek kolagenu oraz kwasu hialuronidowego. W ten sposób męt może być usunięty lub zmniejszony do rozmiarów, które w żaden sposób nie będą utrudniały widzenia. Zabieg w Instytucie Oka trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut i wykonywany jest po znieczuleniu oka kroplami lub po podaniu kropli, które rozszerzają źrenicę. Czynnikiem, który kwalifikuje do zabiegu, jest badanie okulistyczne i badanie USG.