Wiele osób decyduje się nie tylko na założenie w ogrodzie stawu, ale także na wpuszczenie do niego rybek. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ pięknie wybarwione wodne stworzenia pomagają w ozdobieniu przestrzeni i mogą dostarczyć wiele radości. Zobaczmy zatem, co będzie potrzebne do ich prawidłowego rozwoju.

Warunki w stawie odpowiednie dla ryb

Aby ryby żyjące w stawie mogły prawidłowo się rozwijać, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Najważniejsze parametry to czystość wody oraz jej temperatura. Oba te parametry można na szczęście łatwo regulować, zaopatrując się w specjalne filtry i grzałki do oczek wodnych. Dzięki nim nigdy nie zachodzi obawa o zamarznięcie wody albo o to, że zostanie ona zanieczyszczona i stanie się przez to trująca dla rybek.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest oczywiście pokarm dla rybek. Dobierając go, musimy przede wszystkim uwzględnić potrzeby gatunku, który znajduje się w zbiorniku. Dopasowany do niego pokarm z pewnością będzie tym, który zapewni mu najlepsze warunki rozwoju, będzie bowiem uwzględniał indywidualne zapotrzebowanie na poszczególne mikro- i makroskładniki.

Jakie ryby najczęściej żyją w stawach?

Pomimo że w stawie mogą znaleźć się bardzo różne gatunki ryb, najczęściej wybierane są karpiowate. Są one stosunkowo łatwe w hodowli, a na dodatek pięknie się prezentują ze względu na intensywne wybarwienie.

W oczkach wodnych najczęściej można spotkać karpie koi, które powszechnie uważane są za najładniejsze ryby ze względu na swoje ubarwienie. Mają pomarańczowe, złote i czarne kolory, które można wybarwić jeszcze lepiej podając rybom karotenoidy. Kolejne popularne ryby w oczkach wodnych to karasie ozdobne, które są chętnie wybierane ze względu na małe rozmiary i bardzo różnorodne ubarwienie. Do oczka wodnego możemy wpuścić także lina, różankę, słonecznicę i złotą orfę. A jeśli zależy nam na wyjątkowych kolorach i niezwykłej urodzie ryb, możemy sięgnąć po gatunki egzotyczne.

Odpowiednia karma dla ryb w oczku wodnym

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj karmy jest odpowiedni dla ryb w oczkach wodnych, powinieneś przede wszystkim pomyśleć o tym, jakie potrzeby mają konkretne gatunki. Niektóre z nich są wszystkożerne, inne preferują pokarm rośliny lub są rybami mięsożernymi. W zależności od tego będa miały więc różne potrzeby dotyczące mikro- i makroskładników dostarczanych wraz z pożywieniem.

Najbardziej ogólna zasada mówi, że karma dla ryb stawowych powinna być bogata w białko, które pozwoli jej na dobry wzrost i rozwój. Istotny jest prawidłowy stosunek białka (zwierzęcego lub roślinnego) do pozostałych składników, ale też bardzo ważne są witaminy i minerały, które znajdują się w karmie. Pokarm dla ryb stawowych powinien także zawierać błonnik, który pomaga w trawieniu i przyspiesza metabolizm.

Dla ryb kolorowych bardzo ważne są karotenoidy, które pomagają im w intensywnym wybarwieniu ciała. Warto zwrócić uwagę na ich zawartość, aby nasi podopieczni zawsze prezentowali się zachwycająco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here