Psychoterapia to złożony proces, który z jednej strony polega na budowaniu przez terapeutę relacji z pacjentem, a z drugiej – na rozwiązywaniu jego problemów i dawaniu mu narzędzi, które pomogą w dalszym rozwoju. Niestety na jej temat wciąż panuje wiele błędnych przekonań, które sprawiają, że nie każdy chce się na nią zdecydować. 

Błędne przekonania o psychoterapii

Wielu osobom, zwłaszcza tym, które nigdy nie miały styczności z psychoterapią, wydaje się, że nie jest to rzetelna metoda leczenia. Myślą o niej często jak o rozmowach, które z powodzeniem można zamienić na rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi. Inni z kolei wyobrażają sobie psychoterapię jako bezustanne nawiązywanie do dzieciństwa i szukanie w nich wszystkich przyczyn oraz win dzisiejszego stanu rzeczy. Postrzegają ją jako rozdrapywanie dawnych ran, często już zaleczonych, a także zrzucanie odpowiedzialności za każde niepowodzenie na błędy rodziców czy nieprzychylne otoczenie.

Żaden z tych poglądów nie jest prawdziwy, a co więcej, – każdy z nich jest bardzo krzywdzący dla osób, które zajmują się psychoterapią zawodowo lub uczęszczają na nią jako pacjenci. I choć prawdą jest, że psychoterapeuci mogą sięgać do przeszłych wydarzeń, poszukując przyczyn cierpienia pacjenta, to ich rola nie polega na “zrzucaniu” na kogokolwiek winy, a na pomocy w zrozumieniu pewnych zależności.

Na co jednak może wpłynąć psychoterapia, skoro nie jest “zwykłą pogawędką ze znajomym”? Oto nasze dwa przykłady.

Poczucie własnej wartości

Wiele osób boryka się z niskim poczuciem własnej wartości czy wręcz brakiem akceptacji samego siebie. Mierzymy swoją wartość na różne sposoby: poprzez kwotę na koncie, osiągane sukcesy, liczbę przyjaciół czy zdania innych, które są o nas wypowiadane. Co więcej, dla wielu z nas osoba, jaką jesteśmy obecnie, nie jest taką, jaką powinniśmy być, niezależnie od tego, jak prezentuje się nasza sytuacja życiowa.

Brak akceptacji samego siebie prowadzi do nieuchronnego poczucia braku satysfakcji z życia i nieskutecznego poszukiwania szczęścia, które jest gdzieś daleko, choć nie wiadomo gdzie. Jawi się niemal jako mit – praca z terapeutą pozwala z kolei odkryć, że nasze szczęście wcale nie jest tak daleko i że podniesienie własnej wartości w swoich oczach często jest sposobem na osiągnięcie tego mitycznego szczęścia. W tym celu stosowane są różne techniki, jak na przykład przepracowanie minionych problemów czy zmiana myśli na swój własny temat.

Związki z innymi osobami

Kolejna sfera, w której często doświadczamy trudności, to związki z innymi osobami. To bardzo złożony i zróżnicowany problem, w którym mogą występować takie trudności, jak brak umiejętności nawiązywania i podtrzymywania satysfakcjonujących relacji lub nierealne oczekiwania, które wynikają z nigdy niezaspokojonych potrzeb. Oczywiście to tylko dwa przykłady tego, jak zaburzone mogą być czasem nasze relacje społeczne.

W tym przypadku psychoterapia ma na celu umożliwić nam zrozumienie tego, że każdy człowiek jest inny, a jednocześnie każdy ma swoje uczucia i pragnienia. Na psychoterapii uczymy  się ich wyrażania i stawiania granic, a także akceptacji siebie i innych. Terapia pomaga rozbudowywać umiejętności niezbędne w relacjach społecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here