W ostatnich latach coraz więcej słychać o Hashimoto. To dość podstępna choroba, która przez lata rozwija się bezobjawowo, by nagle dać o sobie znać ze zdwojoną siłą. Objawy Hashimoto są mało charakterystyczne. Dlatego chorzy często nie wiedzą, że cierpią na to schorzenie. Jakie są jej objawy? Co trzeba o niej wiedzieć, by móc się skutecznie leczyć? Przeczytaj najważniejsze informacje.

Choroba Hashimoto – co to jest?

Hashimoto jest najczęściej diagnozowana chorobą cywilizacyjną. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, wynikających z zaburzeń pracy układu odpornościowego, który zamiast bronić organizm przed infekcjami, wytwarza stan zapalny we własnych tkankach. Przyczynami autoagresywnych zachowań są przede wszystkim czynniki o podłożu genetycznym, prowadzenie szybkiego, stresującego trybu życia, a także niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej, używki, zaburzenia snu i inne. Na pojawienie się choroby może wpływać też ciąża, odstawienie antykoncepcji czy menopauza, które są związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Możliwe są dwie postaci choroby Hashimoto: gdy tarczyca znacznie się powiększa i powstaje wole albo przeciwnie – zmniejsza się i degeneruje. Choroba bardzo często przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, a przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo, nie wpływając na funkcjonowanie tarczycy. Istotą choroby Hashimoto jest limfocytowe zapalenie tarczycy. Polega na przewlekłym stanie zapalnym tarczycy, który z czasem doprowadza do zniszczenia tego gruczołu. Na tarczycy powstają nacieki limfocytarne, a tarczyca produkuje coraz mniej niezbędnych nam hormonów, a w końcu zupełnie przestaje je wytwarzać.

Choroba Hashimoto a niedoczynność tarczycy

Choroba Hashimoto oraz niedoczynność tarczycy to schorzenia, które często występują jednocześnie. Niedoczynność tarczycy to zbyt niskie stężenie lub nieprawidłowe działanie hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest to niedobór hormonów tarczycy – FT3 i FT4. Niedobór ten prowadzi m.in. do spowolnienia procesów metabolicznych w organizmie. Do przyczyn niedoczynności tarczycy należą m.in.: Hashimoto, niedobór jodu w diecie, leczenie jodem nadczynności tarczycy, zażywanie niektórych leków. Niedoczynność tarczycy występuje znacznie częściej u kobiet. Przy rozwoju choroby można zaobserwować pogorszenie nastroju, depresję. Do innych objawów należą zaburzenia koncentracji, pamięci, łatwe męczenie się, senność. W skrajnych przypadkach może dojść do np. niewydolności krążenia. A więc choroba Hashimoto często prowadzi do niedoczynności tarczycy. W diagnozowaniu Hashimoto oprócz oznaczania stężenia TSH FT3 i FT4 bardzo ważną rolę odgrywa poziom przeciwciał anty-TPO.

Choroba Hashimoto – objawy

Przebieg choroby Hashimoto może być bardzo różny. U każdego chorego Hashimoto może przebiegać w nieco inny sposób i z innym natężeniem objawów. Zresztą te mogą pozostać długo niezauważone. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje, dopóki organizm nie zacznie wysyłać bardziej wyraźnych sygnałów, które zresztą możemy usprawiedliwiać tempem życia. Osoby chore na Hashimoto często czują zmęczenie, mają łatwość przybierania na wadze, kłopoty z koncentracją, zaparcia, uczucie słabości mięśni, nieregularne miesiączki, zaburzenia rytmu serca, obniżenie nastroju, częste infekcje, suchość skóry i wypadanie włosów – są mało charakterystyczne. Dlatego niezwykle łatwo je przeoczyć, zrzucić na inne choroby albo powiązać z sezonową depresją lub słabszą formą. Dlatego lekarze, którym skarżymy się na takie dolegliwości, często nie zlecają badań mogących przybliżyć do diagnozy niedoczynności, ale zalecają ogólne badania krwi i moczu, które często wykazują wyniki w normie.

Choroba Hashimoto – leczenie

W przypadku podejrzenia choroby Hashimoto niezbędna jest bardzo szczegółowa profilowa diagnoza. Przede wszystkim warto zacząć od badania poziomu TSH, aby sprawdzić kondycję tego gruczołu, należy wykonać więcej testów. Zbadać: TSH, fT3 i fT4 (wolne hormony tarczycy), PRL (prolaktynę), TPO i TG (przeciwciała przeciwtarczycowe) oraz wykonać USG tarczycy. Po zebraniu wszystkich informacji lekarz jest w stanie odpowiednio dopasować leczenie. Niestety, z racji, że jest to choroba immunologiczna, jest to kuracja jedynie objawowa. Polegająca na ustabilizowaniu pracy tarczycy, tak by pracowała sama bez wsparcia farmakologicznego. Terapia polega na podawaniu hormonów regulujących pracę tarczycy. Dawki przyjmowanych leków zależą od stopnia zaawansowania rozwoju Hashimoto. Chorzy muszą się regularnie badać, aby uniknąć rozwoju stanu zapalnego.

 

Żywienie w niedoczynności tarczycy, Mirosław Jarosz, Hanna Stolińska, Diana Wolańska, Dieta w chorobie Hashimoto, Agata Lewandowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here