Peeling to zabieg pielęgnacyjny, który często jest niedoceniany. Tymczasem potrafi przynieść zaskakująco dobre efekty, znacznie polepszając kondycję naszej skóry. Wyjaśniamy, jakie właściwości mają poszczególne rodzaje peelingów i komu są polecane.
Sposobów na pielęgnację skóry jest wiele. Jednym z nich, dość często i niesłusznie pomijanym, jest peeling. Kojarzony bywa głównie z kosmetykami zawierającymi drobinki, którymi szorujemy po naszej skórze, aby zetrzeć obumarły naskórek. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że rodzajów peelingów jest więcej, dlatego w poniższym artykule postaramy się je nieco przybliżyć.
Czym jest peeling?
Peeling to prosty zabieg polegający na usunięciu martwych komórek naskórka. Peelingiem określa się również sam kosmetyk, służący do przeprowadzenia tej czynności. W jakim celu się go stosuje? Złuszczenie obumarłego naskórka i usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry pozwala ją wygładzić i poprawić jej wygląd. Dotleniamy tym samym komórki i zapobiegamy powstawaniu wyprysków. Niektóre peelingi przeznaczone są do twarzy, inne można stosować na całe ciało. Zabieg ten jest najczęściej szybki i przyjemny, a pierwsze efekty są widoczne od razu.
Rodzaje i właściwości peelingów
Drogerie i sklepy internetowe z kosmetykami oferują nam różne rodzaje peelingów. Warto dowiedzieć się o nich więcej, aby wybrać produkt, który będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Źle dobrany peeling nie tylko może nie przynieść zadowalających efektów, lecz także przyczynić się do dodatkowych problemów, np. wystąpienia podrażnień. W zależności od metody złuszczania wyróżniamy kilka rodzajów peelingów.
Peeling mechaniczny (tzw. scrub)
Jak sama nazwa wskazuje, służy do mechanicznego ścierania naskórka za pomocą odpowiedniego materiału (angielskie słowo scrub oznacza szorowanie). Może mieć np. formę żelu do mycia twarzy z drobinkami. Peelingi mechaniczne dzielą się na dwa rodzaje:
- Gruboziarniste – elementy ścierające są stosunkowo duże, dzięki czemu dokładniej oczyszczają skórę i normalizują wydzielanie sebum. Z tego powodu polecane są do cery tłustej.
- Drobnoziarniste – drobinki są niewielkie i będą odpowiednie dla osób z cerą suchą lub mieszaną.
Peeling enzymatyczny
Jego działanie nie jest oparte na drobinkach ścierających, lecz na enzymach roślinnych, które rozpuszczają martwy naskórek. Jest łagodniejszy dla naszej skóry niż peeling mechaniczny, dlatego sprawdzi się również u osób z cerą wrażliwą, naczynkową lub trądzikową. Doskonale poradzi sobie nawet z głębokimi zaskórnikami. Rozświetlający peeling enzymatyczny pomoże także wyrównać koloryt skóry.
Peeling typu gommage
Ten rodzaj możemy uznać za pewien kompromis między peelingiem mechanicznym a enzymatycznym – z jednej strony zawiera maleńkie drobiny ścierające, a z drugiej w jego składzie znajdują się enzymy pochodzenia roślinnego. Pozbywanie się obumarłego naskórka przypomina gumkowanie, stąd też wzięło się pochodzące z francuskiego określenie gommage. Ten rodzaj peelingu będzie odpowiedni praktycznie do każdego typu cery.
Peeling chemiczny
W tym przypadku sposób działania oparty jest na określonych związkach chemicznych, np. kwasach (mlekowym, salicylowym, migdałowym lub laktobionowym). Peeling chemiczny pomaga w usunięciu przebarwień i blizn, niekiedy służy również do leczenia trądziku lub wygładzania zmarszczek. Nie przeprowadza się go samodzielnie, lecz w gabinecie kosmetycznym pod okiem specjalisty.
Peeling ziołowy
Również przeprowadzany w gabinecie. Polecany osobom o cerze tłustej, trądzikowej lub z przebarwieniami. Wykorzystane tutaj naturalne składniki powodują silne przekrwienie skóry i intensywne złuszczanie się naskórka. Ziołowy peeling bywa bolesny i nieprzyjemny, wymaga też specjalnej pielęgnacji skóry przez kilka dni po zabiegu.
Jakie są efekty stosowania peelingów?
Korzyści, jakie daje naszej skórze stosowanie odpowiednio dobranych peelingów są nieocenione. Efekty to m.in.:
- bardziej dotleniona i głęboko oczyszczona skóra, z mniejszą skłonnością do zapychania porów i powstawania zaskórników;
- zdrowo wyglądająca cera – bardziej elastyczna, gładka i pełna blasku;
- wyrównany koloryt skóry, brak przebarwień;
- lepsze wchłanianie składników odżywczych z kremów i maseczek, a więc wyższa skuteczność dalszej pielęgnacji;
- przyspieszona regeneracja skóry na skutek większej mobilizacji komórek do procesu odnowy.
Czy każdy może używać peelingów?
Niestety nie wszyscy mogą stosować tego typu kosmetyki. Osoby posiadające cerę wrażliwą powinny unikać peelingów mechanicznych o silnym działaniu, ponieważ mogą powodować podrażnienia. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią muszą również wiedzieć, że peeling chemiczny będzie dla nich nieodpowiedni. Z kolei przeciwwskazania do używania jakichkolwiek peelingów to: opryszczka, alergie skórne, trądzik różowaty, stany zapalne skóry, zakażenia, liczne znamiona oraz niedawne zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy. W przypadku braku ograniczeń nie należy też przesadzać z częstotliwością stosowania peelingów – sięgnięcie po peeling mechaniczny czy enzymatyczny 1–2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy.
Wpis przygotowała Marysia, redaktorka magazynu NMAG.