Zatoki w naszym organizmie pełnią niezwykle istotną funkcję — są m.in. odpowiedzialne za funkcje oddechowe, a także ochronne. Niestety ze względu na swoją budowę, często ulegają zapaleniu. Większość osób, które walczą z problemem zalegającej wydzieliny w zatokach, przetestowała już zapewne wiele sposobów, aby powrócić do zdrowia. Jak się okazuje nawracające problemy z zatokami powiązane są z jelitami. Do tej pory nie łączono bakterii bytujących w jelitach z chorobami zatok. Co zatem mają jelita do zatok?

Rola zatok przynosowych

Zatoki to przestrzenie powietrzne pokryte są błoną śluzową i połączone są z jamą nosową. W naszym organizmie pełnią wiele niezbędnych funkcji. Jedną z nich jest wspomaganie oddychania, ogrzewanie, a także oczyszczanie powietrza, którym oddychamy. Dzięki zatokom do płuc dostaje się czyste, pozbawione bakterii i wirusów, powietrze. Chronią nie tylko przed urazami, ale ochraniają też cały układ oddechowy, a przy tym wzmacniają czaszkę, a nawet ogrzewają oczodoły. Zatoki przynosowe są narażone na działanie czynników chorobotwórczych, dlatego też zdarza się najczęściej w czasie infekcji, że dochodzi do przewlekłego zapalenia zatok.

Zapalenie zatok przynosowych – jakie są objawy chorych zatok?

Początkowo zapalenie zatok można z łatwością pomylić z objawami zwykłego przeziębienia, jednak z czasem choroba przybiera na sile i daje o sobie mocno znać. Chory ma problemy z niedrożnością nosa. Towarzyszy temu ropna wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła. Jednak najbardziej charakterystyczny jest ból twarzy u nasady nosa oraz w okolicach płatu czołowego, który nasila się podczas schylania głowy. Chorzy odczuwają ból również w okolicy skroni i wokół oczu, czyli tam, gdzie znajdują się zatoki. Razem z nim może pojawić się obrzęk wokół oczu, stan podgorączkowy, a także zaburzenia węchu. Gdy infekcja zaatakuje zatoki szczękowe, chory może skarżyć się również na bóle zębów, a także nieświeży zapach z ust. Przyczyn nawracającego zapalenia zatok należy upatrywać należy w infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych. Zwłaszcza jeśli infekcje nie były odpowiednio leczone.

Bakterie a zatoki

Ogromne znaczenie w przypadku chorób zatok ma również układ immunologiczny. Jeśli funkcjonuje on prawidłowo, wówczas wirusy i bakterie nie mają odpowiedniego środowiska do rozmnażania. To jedyny powód częstego zapalenia zatok. Rozregulowana gospodarka jelitowa, kłopoty z cerą i trawieniem, to tylko nieliczne dolegliwości, na które mają wpływ mikrobiota przewodu pokarmowego. Pod terminem mikrobiot oznacza wszystkie drobnoustroje, takie jak bakterie wirusy i grzyby zasiedlające organizm człowieka.

co łączy ból zatok i jelita
Fot.: Unsplash

Ból zatok – powiązanie z jelitami

Jelito jest organem pełniącym istotne funkcje immunologiczne. Tworzy specyficzną barierę między czynnikami zewnętrznymi a organizmem człowieka. Funkcję ochronną konkretnie pełni flora bakteryjna jelit, która nie pozwala wrogim drobnoustrojom wniknąć w nasz organizm. Powiązanie zapalenia zatok z zaburzeniami mikrobioty jelit zauważyli laryngolodzy. W dodatku, jeśli chorujemy na zatoki i jednocześnie mamy kłopoty gastryczne takie jak wzdęcia, biegunki lub bóle brzucha może to świadczyć o zaburzeniu flory bakteryjnej jelit. Nierównowaga bakteryjna nie powinna być zatem pomijana w czasie diagnozowania chorób zatok. Istnieją przypuszczenia, że ze stanami patologicznymi w obrębie zatok związane są gronkowcem, które potęguje reakcje zapalne w błonie śluzowej, a także warstwa bakterii nieprawidłowo działających na nasz organizm. Nie bez znaczenia są również grzyby, które również mogą być przyczyną zapalenia zatok.

Jak zadbać o jelita?

Na nieprawidłowe działanie jelit duży wpływ mają oczywiście dieta oraz styl życia. Szkodzą alkohol, zbyt gorące lub zbyt zimne pokarmy, a takaż spożywanie zbyt dużych posiłków, które obciążają układ pokarmowy. Dodatkowo na stan jelit mają wpływ również niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zwiększają przepuszczalność ściany jelit. Nie wskazany jest też sterylny tryb życia i antybiotyki. Zatem jak właściwie zadbać o jelita?
W trosce o jelita przede wszystkim należy postawić na odpowiednią dietę, a dokładniej produkty bogate w błonnik. Regularne spożywanie jest istotne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, czyszczą przewód pokarmowy z resztek pożywienia, udrażniają go i pomagają usunąć szkodliwe pozostałości procesu trawienia. Po drugie, błonnik jest pokarmem „dobrych” bakterii. Odgrywają one kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu nie tylko jelit, ale również całego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here